Divize NBA v Evropě? Do 20 let tutovka! řekl Stern

04.01.2013 - Redakce
počet přečtení: 2584
vytvořeno 04.01.2013, upraveno 04.01.2013



TÉMA
  Dosluhující komisionář NBA David Stern v posledních týdnech opět vyslal do světa několik prohlášení k rozšíření nejlepší ligy do Evropy. To se zdá být už neodvratné, ale stále ani nikterak blízké. Boss ligy to odhaduje nejméně na deset let, než budou ustaveny první evropské celky pro NBA, a z druhé strany periodu čekání ohraničil maximálně lety dvaceti. Do té doby už podle něj bude expanze realitou.

Dosluhující komisionář NBA David Stern v posledních týdnech opět vyslal do světa několik prohlášení k rozšíření nejlepší ligy do Evropy. To se zdá být už neodvratné, ale stále ani nikterak blízké. Boss ligy to odhaduje nejméně na deset let, než budou ustaveny první evropské celky pro NBA, a z druhé strany periodu čekání ohraničil maximálně lety dvaceti. Do té doby už podle něj bude expanze realitou.

Jako logické Stern zároveň vidí přidání více týmů naráz, aby byly schopny utvořit celou divizi, tedy pět celků. Rozhodně by nešlo jen o jeden nebo dva. Zároveň dodal, že za vedením NBA chodí různí lidé s tím, aby se otázkou rozšíření do Evropy zabývalo.

Šéfové zámořské ligy už delší dobu pozorně sledují vývoj návštěvnosti v Evropě, stejně jako cenovou politiku při distribuci lístků, atraktivitu basketbalu pro fanoušky i televize, dále sledovanost a další aspekty celého basketbalového byznysu.

Až se NBA bude někam rozšiřovat, půjde podle Sterna pouze a jedině o Evropu. Tedy rozhodně ne o Čínu, byť jde vedle USA o největší trh NBA. Z hlediska zájmu si prý dobře vedou i Turecko, Brazílie a Afrika, což pracovníci ligy podporují různými marketingovými instrumenty.

Jak šéf ligy podotkl, NBA se aktuálně vysílá do 216 zemí v už 46 různých jazycích.



Stern v poslední době začal být s termíny rozšíření velmi opatrný, ale byla doba, kdy byl jeho horlivým zastáncem v daleko dřívějším termínu - aby NBA získala primát mezi čtyřkou velkých amerických sportů. V merku měl hlavně Londýn, vedle něj však i lokace jako Řím, Paříž, Madrid, Barcelonu a Berlín.

Jak ale narůstala paleta komplikací s takovým krokem, postupně jeho vášnivý vztah k expanzi ochladl. Překážek je aktuálně stále celá řada - Evropa je šest hodin napřed jen před východním pobřežím USA a přelet ze západního pobřeží by trval nekonečnou dobu, i kdyby šlo o celý trip za několika zápasy na starý kontinent najednou.  

Proti stála i mezinárodní ekonomická situace a také v drtivé většině i nevyhovující evropské arény, kterým kromě v NBA běžného luxusu chybí především kapacita. Třeba i poměrně nová Ulker Arena v Istanbulu pohostí jen 13.000 diváků.

Sternovi se nepozdávají ani aktuální (příliš nízké) ceny vstupenek v Evropě, možnosti televizního vysílání či vlastnická struktura klubů.

A otázkou také je, jaký vztah by k rozšíření měli majitelé stávajících 30 klubů, když by museli příjmy sdílet i s Evropany.

Kontra argumenty jsou tyto: NBA nebyla nikdy ekonomicky úspěšnější byznys než teď a i Stern predikuje v této sezoně rekordní výnos 5 miliard dolarů, což by byl zhruba 20procentní nárůst oproti poslední plné sezoně 2010/11 (u NFL to je 9 miliard, u MLB 7,5).

"Každý rok máme víc a víc fanoušků. V televizi se dívají na stále větší počet zápasů. Momentálně máme jednu arénu v Londýně a jednu v Berlíně, kde by se NBA nejspíš dala hrát. V plánu je i renovace pařížské Bercy," řekl šéf zámořské soutěže, podle nějž potíží je v oblasti vhodných arén to, že evropské metropole, v nichž jako sport dominuje fotbal, nejsou ekonomicky připravené na výstavbu 20tisícových stánků.  

Ale to se může do budoucna změnit. Stejně jako rychlost moderních letounů, schopných překonávat Atlantik rychleji než dosud.

NBA nyní bude dále spolupracovat s FIBA, národními federacemi i ligami, stejně jako s Euroligou. K tomu Stern dodává, že by se mu zamlouvala jednotná mezinárodní pravidla, což však nejde v dohledné době předpokládat.

Dokonce se přiznal, že se mu celkem líbí pravidlo FIBA, kdy jde míč hrát, jakmile se dotkne obroučky, i když je nad cylindrem koše (což v NBA není povolené). V rámci NBA jsou však podle něj názory na zavedení takového pravidla rozděleny zhruba půl na půl.

Komisionář si pochvaluje i celosvětové zvyšování kvality hry v posledním období. A připomněl, že na OH v Londýně 11 z 12 týmů mělo celkem 59 současných nebo bývalých hráčů NBA.

"V různých národních týmech ovšem hraje i čím dál větší počet hráčů, o které by kluby NBA měly zájem, ale oni k nám nepřijdou, dokud nedostanou požadované platy. A vědí velmi přesně, kolik chtějí dostávat."  
 

 -trh-