09.07.2011 - redakce
počet přečtení: 2599
vytvořeno 09.07.2011, upraveno 09.07.2011
Konec kariéry čínského pivota Yaa není pro basketbalové fanoušky žádným velkým překvapením, nicméně s sebou přináší určitý pocit smutku, a to nejen v týmu Houston Rockets. Ve sportu žádné kdyby neplatí, ale v případě Yao Minga se zřejmě nelze vyhnout spekulacím o tom, kam až mohl dojít, pokud by se nezranil.
Konec kariéry čínského pivota Yaa není pro basketbalové fanoušky žádným velkým překvapením, nicméně s sebou přináší určitý pocit smutku, a to nejen v týmu Houston Rockets. Ve sportu žádné kdyby neplatí, ale v případě Yao Minga se zřejmě nelze vyhnout spekulacím o tom, kam až mohl dojít, pokud by se nezranil.
Co kdyby
Yao se stal po příchodu do NBA okamžitě fenoménem, ale herně samozřejmě zpočátku zaostával za Shaquillem O´Nealem. Ve své poslední zdravé sezóně v lize (2006-07) už ale byl nepochybně nejlepším pivotem ligy. Když byl naposledy skutečně podstatným způsobem v basketbalové "akci" (play-off 2009), bylo mu teprve 28 let.
Nabízí se mnoho otázek. Co kdyby na něj čínští basketbaloví funkcionáři tolik netlačili a nenutili ho reprezentovat zemi v každém (i sebemenším a sebezbytečnějším) turnaji během léta a umožnili mu více odpočívat a pracovat na tom, aby byl zdravotně v pořádku?
Když Čína porazila v semifinále Asijských her Jižní Koreu 77:35, bylo to pro tuto zemi sladké vítězství. Teď už se na to ale možná dívá jinak. Tento turnaj, hraný těsně před tréninkovým kempem NBA, byl v podstatě začátkem konce. Yao musel v prosinci na operaci palce a v dubnu přišla první únavová zlomenina.
Další "co kdyby": Kam až mohli Rockets dojít, pokudy by se jejich 229 cm vysoký pivot nezranil v březnu 2008? Rockets tehdy vyhráli 22 zápasů v řadě, z toho 13 po Yaově zranění, ale pak bez něj neměli sílu přejít přes první kolo play-off. A pokud jde o rok 2009 - jak by to asi vypadalo, kdyby mohl hrát v 2.kole play-off proti Lakers? Rockets o něj přišli po druhém zápase za stavu 1:1, když se série přesouvala do Houstonu.
Anebo co kdyby mohl Yao basketbalově vyrůst v americkém nebo třeba španělském prostředí a nebyl pro Čínu pokusným králíkem? Co kdyby přišel do NBA v 19 letech a ne až v 22? Byl by lepším obráncem a doskakovačem, hrál by už dříve agresívněji a měl ještě lepší tréninkové návyky?
Mírný obr
Žádné otazníky ale nejsou, pokud jde o Yaův charakter a profesionalismus. "Slyšeli jste někdy někoho říct o Yaovi něco špatného?" ptá se expert ESPN John Hollinger. Jeho kariéra v NBA trvala necelou dekádu a za ní dostal "laskavý obr" pouze 13 technických chyb, což je méně než měli Dwight Howard a Kobe Bryant jen za loňskou sezónu. A to ještě tu první (v Atlantě v lednu 2003) dostal za to, že zakřičel po smeči.
Efektivní obr
Faktem je, že žádný "přerostlý pivot" v historii této hry nebyl tak efektivní v útoku. Kareem Abdul-Jabbar a Artis Gilmore měřili 218 cm, ale pokud by dejme tomu tady vedla nějaká hranice, tak se dá jednoznačně říct, že žádný hráč vyšší než 218 cm nebyl větší útočnou zbraní než Yao. Naprostá většina těchto obrů se prosadila díky svému potenciálu v obraně - například Manute Bol nebo Mark Eaton a další. Dokonce i ti ofenzívně ladění - Rik Smits, Žydrunas Ilgauskas nebo Arvydas Sabonis byli v NBA ve svém týmu až druhou nebo třetí "útočnou volbou." Byli efektivní, ale ne dominantní.
Yao byl ale na vrcholu své formy nebranitelný ve hře jeden na jednoho zády ke koši. Jeho střelba po obrátce byla při jeho výšce nezastavitelná. Jediným hráčem, který měřil aspoň 220 cm a dokázal mít průměr v sezóně přes 20 bodů na zápas, byl kromě Yaa další hráč Houstonu Ralph Sampson. Yao byl ale ještě lepší - v sezóně 2006-07 měl průměr 25 bodů na zápas a ve třech dalších se dostal nad 22.
Mimořádný střelec
Žádný hráč vyšší než 7 stop (213 cm) nebyl v historii NBA tak skvělým střelcem jako právě Yao a dokazují to především trestné hody. Jeho úspěšnost šestek v kariéřa je 83,3% a tomu se žádný další obr ani nepřiblížil. Nejblíže je Sabonis na 78,6%.
Jeho je mimořádný dokonce i ve srovnání s podstatně menšími hráči. Jen jediný hráč vysoký 7 stop - Dirk Nowitzki - má vyšší úspěšnost střelby trestných hodů. A mezi hráči vyššími než 208 cm (pokud měli aspoň 1500 pokusů) je v historii NBA Yao na 6.místě. A mezi hráči nad 201 cm je stále v první pětadvacítce!
Nevyhnutelnost zranění?
Historické statistiky dokazují, že nejlepší cesta k tomu mít v NBA dlouhou a úspěšnou kariéru, je být velký a mít dobré střelecké schopnosti. Yao, jako nejvyšší hráč ligy a excelentní střelec, měl podle těchto faktorů předurčenu velmi dlouhou kariéru, a pokud by zůstal zdravý, mohl hrát na vysoké úrovni ještě mnoho let. To se ale samozřejmě nestalo.
Být totiž až příliš velký je prostě rizikové. Pomyslná čára se dá nakreslit na hranici 208 cm tělesné výšky. To je pro délku kariéry optimální hranice, zatímco s dalšími centimetry navíc velmi výrazně narůstá riziko zranění. Týká se to už hráčů kolem sedmi stop, Yao samozřejmě patří do ještě úplně jiné kategorie.
Hráči nad 220 cm prostě nemívají 15 let dlouhé úspěšné kariéry. Žádný z nich neodehrál v NBA 1000 zápasů, když nejblíže se dostal Mark Eaton (875). Obvykle po pár letech nevydrží záda, koleno nebo kotník a pak už je to pro ně v podstatě válka s vlastním tělem. Smits a Ilgauskas dokázali problémy překonat, ale Yao bohužel ne.
Samozřejmě že "vzorek" není dostatečně velký. Hráčů přes 220 cm bylo v historii ligy jen 20, z toho 10 v podstatě neumělo hrát. Ale na těch druhých deset se dá docela dobře aplikovat teorie "příslibu zmařeného zraněním".
Pokud se podíváme na hráče 208 vysoké, kteří dokázali odehrát aspoň 1000 zápasů, pak v seznamu najdeme jména jako Herb Williams, Caldwell Jones, Leroy Ellis, Clifford Robinson, Joe Smith, Sam Lacey nebo Rick Mahorn. To jsou hráči, kteří možná nebyli až tak hvězdní, ale zranění je nepřemohla a vydrželi déle než kterýkoli obří pivot.
Bude Yao v Síni slávy?
Když bude někdo hodnotit kariéru Yao Minga striktně podle čísel, není zcela jasné, zda by měl patřit do basketbalové Síně slávy. Byl sice osmkrát zvolen do All-Star Game a pětkrát se dostal do druhé nebo třetí nejlepší pětky ligy, ale do té nejlepší se nedostal nikdy. Nikdy nehrál ve finále NBA, nikdy nebyl v hlasování o MVP v první desítce. A navíc odehrál jen 468 zápasů, což je necelých 6 plných sezón.
Síň slávy ve Springfieldu ale není založena na statistikách. Yao přiblížil basketbal miliardě Číňanů a navíc má jako zahraniční hráč daleko větší šanci než kterýkoli Američan s podobnými statistikami. Síň slávy nastavila v minulosti pro zahraniční hráče laťku hodně nízko a těžko si představit, že když se do ní dostali Ubiratan Pereira Maciel nebo Krešimir Čosič, Yao Ming v ní nebude.
Síň bude mít se zahraničními hráči zřejmě velké problémy, až ukončí kariéru v NBA současná generace Evropanů, ale Yao bude mezi první skupinou kandidátů. Když se vezme v úvahu jeho sláva a jeho vliv na rozvoj basketbalu v druhé nejlidnatější zemi světa, nebude ve Springfieldu chybět.
PJ
zdroj espn.com
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz