13.03.2010 - redakce
počet přečtení: 2529
vytvořeno 13.03.2010, upraveno 13.03.2010
Historie nešťastných výběrů v draftu týmu Portland TrailBlazers je dobře známá a zdokumentovaná. Fanoušci Blazers si teď právem "rvou vlasy", že si vedení klubu nevybralo místo pivota Grega Odena ostrostřelce Kevina Duranta. Nedávno ale prosákla na veřejnost nečekaná inforamce - San Antonio bylo za právo v draftu na Grega Odena ochotno vyměnit svou největší hvězdu Tima Duncana.
Historie nešťastných výběrů v draftu týmu Portland TrailBlazers je dobře známá a zdokumentovaná. Fanoušci Blazers si teď právem "rvou vlasy", že si vedení klubu nevybralo místo pivota Grega Odena ostrostřelce Kevina Duranta. Nedávno ale prosákla na veřejnost nečekaná inforamce - San Antonio bylo za právo v draftu na Grega Odena ochotno vyměnit svou největší hvězdu Tima Duncana.
Blazers před sebou měli v roce 2007 těžké rozhodování - Greg Oden nebo Kevin Durant. Minulost už nemůžou změnit, ale po této sezóně je zřejmě čeká další rozhodnutí - kolik peněz a na jak dlouho ještě do Odena investovat?
Mladý pivot odehrál kvůli dvěma vážným zraněním kolena za 3 sezóny jen 82 zápasů. V prvním roce si nezahrál vůbec, když se musel podrobit obávané "microfracture surgery". Ve druhé sezóně se zranil hned v prvním utkání (klenba nohy), pak si naštípl kolenní čéšku. Odehrál nakonce 61 z 82 zápasů.
Letos to konečně začalo vypadat, že by s k Blazers mohlo otočit štěstí čelem, když Oden zahájil sezónu velmi solidními výkony. Jenže 5.prosince si v utkání proti Houstonu při zdlánlivě nevinném odrazu zlomil kolenní čéšku a sezóna pro něj opět skončila (i když se nedávno objevila inormace, že se Oden pokusí vrátit na play-off).
Stále teprve 22-letý Oden je přirovnáván k nechvalně proslulému Samu Bowiemu, kterého tělo podobně zradilo v 80.letech. Tehdy byla situace o to horší, že si Blazers místo něj mohli vybrat v draftu Michaela Jordana. I když - podle toho, jak skvěle Durant v letošní sezóně hraje, by se za pár let o onom trejdu mohlo mluvit ve velmi podobném duchu...
"Takhle to zatím zdaleka není," kontruje kouč Blazers Nate McMillan. "Stále má velký potenciál. Máme rok na to, aby zesílil. Nevzdáváme to..." A přidává podobný důvod, jaký měli Blazers před lety, kdy nechtěli draftovat Jordana, protože na jeho pozici měli už tedky vynikajícího Clydea Drexlera.
"Durant hraje skvěle," dodává McMillan. "A věděli jsme, že bude výborným hráčem. Ale máme na jeho pozici Brandona Roye. Potřebovali jsme pivota. A Oden byl správná volba. Nemám pocit, že by to byla chyba. V té době a v té situaci to byla správná volba." Případ Sama Bowieho ale je jediném z mnoha důkazů známé pravdy ohledně draftu do NBA: Vyberte si nejlepšího dostupného hráče...
"To záleží na tom, koho se budete ptát," tvrdí McMillan. "Stále mám pocit, že jsme potřebovali pivota. A on je typem pivota budoucnosti. Takový hráč přichází do ligy velmi zřídka. A my jsme měli šanci ho získat. A udělali jsme to." V posledních dnech se ze "zdrojů" v týmu objevila informace, že generálního manažera Kevina Pritcharda "přistrčil" k Odenově volbě také zájem týmů o případné vytrejdování práva na Odena v draftu - San Antonio Spurs prý byli dokonce ochotni vzdát se za něj své superhvězdy Tima Duncana. Těžko pak vyčítat Pritchardovi, že dal Odenovi v draftu přednost.
To je ovšem už minulost. Nyní zní otázka, co s Odenem dál? Kouč McMillan má s podobnou situací své zkušenosti. Když byl ještě trenérem Seattlu, Sonics draftovali rovnou ze střední školy talentovaného pivota Roberta Swifta (2004). McMillan s ním pracoval dva roky a dokonce uvažoval o tom, že kvůli němu ani neodejde do Portlandu - chtěl s ním pracovat dál.
Jenže v roce 2006, právě když McMillan přece jen odešel k Blazers, Swift utrpěl těžké zranění kolena, z kterého už se nedokázal vzpamatovat - a už dokonce ani v lize není. Blazers investovali do Odena příliš mnoho na to, než aby to s ním už nyní vzdali - přestože pochybnosti o jeho budoucnosti stále narůstají. Konec konců je to jednička draftu, jeho jméno použili do všech marketingových kampaní atd.
Pritchard zůstává optimistou z velké části proto, že druhé zranění kolena se netýkalo vazů, úponů ani chrupavky. To by mohlo poznamenat Odenovu stabilitu nebo rychlost. Kost se ale může prostě zahojit. "Nechcete žádné vážné zranění kolena," prohlásil nedávno Pritchard. "Ale když už k němu muselo dojít, tak tohle je ještě nejlepší varianta...jsem přesvědčen, že až se vrátí, bude hrát na stejné úrovni jako předtím."
Do hlavy generálních manažerů člověk nikdy nevidí, ale pokud Pritchard říká to, co si myslí, pak v létě nastane zajímavá situace. Oden je ve stejné situaci jako Durant - oba už můžou dostat od svých klubů první prodloužení nováčkovského kontraktu a teoreticky by mohli oba dostat smlouvu na 5 let v hodnotě zhruba 80 milionů dolarů. Oden si samozřejmě teď z čistě herního hlediska "nezaslouží" maximální kontrakt, ale samozřejmě že z obchodní hlediska je pro ně právě teď nejvhodnější chvíle snažit se získat co nejvíc peněz - už proto, že v roce 2011 přijde změna kolektivní smlouvy, která mu rozhodně nijak nepomůže.
Blazers se musí rozhodnout, jak moc si Odena zavázat. Na příští rok má stále kontrakt na 6,8 milionů dolarů, a tým mu pak může učinit tzv. "kvalifikační nabídku" na 8,8 milionů dolarů v sezóně 2011-12. To se zdá být jako rozumně dlouhý čas na to, aby si ověřil, zda Oden skutečně je schopen zůstat zdravý a zda se bude dál zlepšovat. Pokud ale bude Oden vyžadovat prodloužení kontraktu už letos - což je pravděpodobné - čekají Blazers potíže, jak podkošovou sestavu poskládat.
Když se totiž po Odenovi těžce zranil i náhradní pivot Joel Przybilla (také koleno), Blazers se museli vzdát dvojice Steve Blake a Travis Outlaw a získat pod koš zkušeného Marcuse Cambyho. Ten bude v létě volným hráčem, a pokud by prodloužil smlouvu, Blazers by měli tři pivoty - a Camby má stále ambice hrát v základní pětce.
"Chceme mít na široký kádr," tvrdí Pritchard. "Před pár lety jsme neměli silnou lavičku a rozhodně není špatné mít víc talentovaných hráčů a muset vyřešit, jak mezi ně rozděli minuty. Tenhle problém beru kdykoli..." Pritchardovo rozhodování by mohla usnadnit nedávná nepříjemnost, která se přihodila rekonvalescentovi Przybillovi - uklouzl ve sprše a musel na druhou operaci kolena.
Pritchard sice zjišťoval možnosti a tvrdí, že je stále slušná šance, aby se Przybilla zotavil (podobná série zranění není první a úvádí to ne příkladu jednoho z úspěšných hráčů amerického fotbalu), ale problém je, že to nebude jasné dostatečně včas. Pritchard a Blazers se tedy budou muset zřejmě pokusit prodloužit smlouvu s Cambym a pak doufat, že Odenovy zdravotní problémy jsou prostě "řadou nešťastných příhod" a že nejsou předzvěstí budounosti - tak jako v případě Sama Bowieho.
A když už je řeč o tom, kolik zdravotních problémů Blazers mají (zranění během sezóny byli i Roy, Fernandez, Batum, Outlaw...), tak určitě neškodí vyzdvihnout to, jak tým tuhle situaci až neuvěřitelně dobře zvládá. McMillan dovedl Blazers zatím k bilanci 40/28, která znamená relativně bezpečnou postupovou pozici před takovými týmy jako New Orleans, Houston nebo Memphis.
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz