Charles Barkley: Miami hraje moc pomalu

08.12.2010 - redakce
počet přečtení: 3065
vytvořeno 08.12.2010, upraveno 08.12.2010

Miami Heat se sice rozjeli k pětizápasové vítězné sérii a vylepšili svou bilanci už na 14/8, ale k ideálním výkonům je stále daleko. A dnes je čeká tvrdý test na palubovce Utahu.

Miami Heat se sice rozjeli k pětizápasové vítězné sérii a vylepšili svou bilanci už na 14/8, ale k ideálním výkonům je stále daleko. A dnes je čeká tvrdý test na palubovce Utahu.

Pětizápasová vítězná šňůra je jistě pro tým a jeho fanoušky příjemná, ale ze všech pěti posledních soupeřů měl jen jeden (Atlanta) kladnou bilanci. A není divu, že experti stále diskutují o tom, v čem je současný problém týmu, který měl dominovat celé konferenci a možná i celé lize.

"Hlavním problémem Miami je jeho styl hry," prohlásil včera v televizním studiu bývalý hráč Kenny Smith. "Každý velký tým má svůj styl. Kouč Spoelstra a hráči si ale zatím žádný nedokázali vytvořit. Jsou jako chameleoni, ale myslím, že se nevydali tou pravou cestou. V podstatě se adaptují na to, co hraje jejich soupeř. Když budou hrát proti Bostonu, budou hrát pomalu, když proti Phoenixu, budou hrát rychle. Nedokážou udat tón, podle kterého se bude hrát."

"Já si myslím, že hrají především příliš pomalu," navázal na Smithe další bývalý hráč NBA Charles Barkley, který také působí jako televizní expert. "Nemají svůj styl, to je stoprocentní pravda, ale hra je daleko snadnější, pokud hrajete rychle. A navíc si nemusíte  dělat starosti s tím, na koho se bude hrát systém postupného útoku. Jejich tým není nejsilnější ve střelbě z ´jumpu´, ale právě takovým týmem se Heat stali."

"Ani Dwyane Wade ani LeBron James nejsou specialisté na střelbu z jumpu a když takto zakončují v postupném útoku, usnadňují to obraně," pokračuje Barkley. "Heat by měli mít průměr vysoko přes 100 nastřílených bodů na zápas a nehrát žádné systémy v postupném útoku. Jen si to představte - LeBron na jednom křídle, Dwyane na druhém a sprintují do rychlého protiútoku. To je pro každou obranu děsivá představa..."

Je možné s populárním "Chuckem" Barkleym souhlasit nebo nesouhlasit, ale faktem je, že Miami má průměr 100,1 bodů na utkání a je v této statistice až sedmnácté z třiceti týmů ligy. Je pravda, že Heat naopak dostávají jen druhý nejnižší počet bodů v lize, což je z velké části způsobeno tím, že hrají ve velmi pomalém tempu - s Dallasem se dělí o 22.příčku ve statistice "pace factor", což je v podstatě počet útoků za zápas. Ve statistické efektivitě útoku jsou za San Antoniem či New Yorkem.

Během své současné vítězné šňůry nastříleli 105 bodů oslabenému Utahu, 118 Clevelandu (kde se LeBron James pomstil svému bývalému týmu 38 body) a ve zbývajících třech zápasech nastříleli už jen 97, 89 a 88 bodů. Jejich bodový průměr v sezóně silně zvýšily dva zápasy - 129 bodů proti Minnesotě a 123 bodů proti Phoenixu. Jinak potenciál "Velké tria" nedokážou v nějakou drtivou ofenzívu přetavit. A určitě není od věci se pozastavit nad tím, zda takto extrémně pomalé tempo hry je pro takto sestavený tým tím pravým.

Základní část sezóny má za sebou stále jen zhruba čtvrtinu, ale dnešní utkání na palubovce Utahu je pro Heat rozhodně důležité. Mají totiž možnost si ověřit, jak na tom doopravdy jsou. Slabší soupeře sice zatím často válcují, ale proti týmům s kladnou bilancí vyhráli jen 3 z 10 zápasů. A Utah je zatím na třetím místě Západní konference a vyhrál 8 z posledních 9 zápasů.