Centr třetích největších boháčů Ruska Aleks Marič po porážce v Nymburce: Chceme vyhrát každou soutěž!

16.10.2012 - Redakce
počet přečtení: 2384
vytvořeno 16.10.2012, upraveno 16.10.2012



ECHO UTKÁNÍ VTB LIGY S VIDEEM 
 Jako nováček v Eurolize ovládl na podzim roku 2009 dění na starém kontinentu. Táhl Partizan Bělehrad hromovou silou, byl nezastavitelný. V prosinci se stal MVP celé soutěže, a i když ho na měsíc zbrzdilo zranění kolena, patřil na konci ročníku do první euroligové pětky. V pařížském semifinále odehrál skvělý duel a spolu s Janem Veselým musel hodně litovat nešťastné porážky s Olympiacosem, která utnula senzační sezonu Partizanu. A o kom je řeč?

Jako nováček v Eurolize ovládl na podzim roku 2009 dění na starém kontinentu. Táhl Partizan Bělehrad hromovou silou, byl nezastavitelný. V prosinci se stal MVP celé soutěže, a i když ho na měsíc zbrzdilo zranění kolena, patřil na konci ročníku do první euroligové pětky. V pařížském semifinále odehrál skvělý duel a spolu s Janem Veselým musel hodně litovat nešťastné porážky s Olympiacosem, která utnula senzační sezonu Partizanu. A o kom je řeč?

O australském centrovi se srbskými kořeny Aleksi Maričovi.

Zklamání od Seiny si vynahradil o rok později v Barceloně, kde oslavil euroligový titul už v dresu Panathinaikosu. Tam však v nabité sestavě dvě sezony paběrkoval a s průměry 3,5 bodu mohl jen vzpomínat na fenomenální rok v Bělehradě.

Teď už se ho Euroliga netýká vůbec. V ruské Kubáni se musí spokojit s Eurocupem a VTB ligou. Díky své minulosti a možnostem jen těsně třetího největšího rozpočtu z ruských klubů (za CSKA a Chimki) se však dá předpokládat, že finančně nestrádá. Lokomotiv (v přepočtu) z 453 milionů korun na tuto sezonu vydává na platy hned 284 milionů.



Když v neděli Maričův tým v Nymburce nestačil v druhém poločase zápasu VTB ligy na soupeře se sedminásobně menším rozpočtem, bylo jisté, že on i ostatní spoluhráči kalibru Calathese, Jasaitise nebo Kalnietise o tom od vedení něco uslyší.

Pro srovnání, Nižnyj Novgorod, který rozebral Nymburské v prvním utkání, operuje s rozpočtem 176 milionů korun a na gáže z toho vydává polovinu.

"Tohle je pro nás nepříjemná porážka. Bylo znát, že Nymburk hraje doma velmi dobře," řekl Marič pro Basketmag po už druhé porážce v soutěži. Poprvé Kubáň padla doma s Žalgirisem.

"V první čtvrtině jsme hráli, jak jsme měli, získali víc než desetibodové vedení, ale ve druhé půlce jsme domácí nechali dát příliš bodů. Bylo to jako den a noc. Oni do druhé půlky změnili obranu našeho pick and rollu a velký problém pro nás bylo jejich 20 útočných doskoků," sypal pivot popel i na svou hlavu.

Navzdor celkovým 14 doskokům vypadal v druhé půlce několikrát jako školák, když se přes něj vyšrouboval k míči a dopichům do koše nymburský Naymick, ve srovnání s ním neznámý hráč.

Marič se přes další a další nabídky rozehrávače Calathese dlouho nemohl proti popínavé obraně českého mistra prosadit. Své body dal většinou až v závěru, kdy jeho tým už jen doháněl.

"Museli jsme roztáhnout hru. Věděli jsme, že oni se budou stahovat dovnitř a mě budou zdvojovat i ztrojovat. Proto jsme museli víc atakovat koš nájezdy z perimetru," dodal 28letý rodák ze Sydney.



Sám se dostal do nepříjemné situace už po 22 minutách, kdy počtvrté fauloval. Přesto ho kouč Pašutin nestáhl a Marič zvládl utkání dohrát, s 31 minutami na svých zádech. "Do takových situací se prostě v zápase dostanete a pak musíte hrát hodně chytře. Nejde už bránit rukama."

O metách Kubáně pro tuto sezonu má Marič i přes nečekanou porážku u Labe celkem jasno: "Chceme vyhrát všechno, Eurocup i VTB ligu, proto basket hraju."

Mezinárodní skvadru Kubáně plnou reprezentantů tvoří rusko-litevsko-řecko-francouzsko (v Nymburce nebyl Traore)-americko-australský mix. I když ke krajanům může kouč sem tam něco prohodit v ruštině, 90 procent komunikace se prý odbývá v angličtině.

Mezinárodní mix v sobě ukrývá i syn srbských rodičů Aleks Marič, kterého před MS 2010 chtěly australská i srbská reprezentace, které byly navíc v jedné skupině šampionátu.

Ta srbská však ostrouhala, neboť Marič už nastupoval v mládežnických repre Austrálie, s níž se stal dokonce mistrem světa U19 v roce 2003. Australané by museli se změnou národního trika souhlasit a FIBA by tento transfer musela posvětit s odůvodněním, že se tak děje kvůli basketbalovému rozvoji Srbska. A to by znělo víc než absurdně.  

"Ta možnost, že bych hrál za Srbsko v seniorech, vlastně nikdy reálně neexistovala. Byly to jen spekulace médií," shodil to ze stolu Marič.

A nyní se můžete mrknout na jedno z humorných videí, které dává dohromady marketingové oddělení Kubáně, a v němž přirozeně Aleks nechybí. "Ani nás k tomu nepotřebují. Použijí jen videa, co už mají, a upraví to," říká jeden z lídrů týmu.
 



Petr Hamták