22.05.2011 - redakce
počet přečtení: 3236
vytvořeno 22.05.2011, upraveno 22.05.2011
Nejlepší tým základní části NBA Chicago Bulls nastupuje dnes v noci na palubovce Miami ke třetímu utkání finále Východní konference za stavu 1:1 na zápasy, a to po jednom z nejhorších ofenzívních výkonů v sezóně. Dokáže najít svou ofenzívu?
Nejlepší tým základní části NBA Chicago Bulls nastupuje dnes v noci na palubovce Miami ke třetímu utkání finále Východní konference za stavu 1:1 na zápasy, a to po jednom z nejhorších ofenzívních výkonů v sezóně. Dokáže najít svou ofenzívu?
Ofenzíva Bulls byla ve druhém zápase tak špatná, že probudila vzpomínky na Scottieho Pippena, který se stále udržuje v obdivuhodné formě. Tak moc by Bulls potřebovali někoho, kdo pomůže Derricku Roseovi.
Pippen si nedávno v civilních šatech a s úsměvem na tváři zahrál jeden na jednoho s náhradníkem Bulls Johnem Lucasem III. A o téměř 25 centimetrů menší Lucas pěl o legendě Bulls samou chválu.
Pippen mu sázel do obroučky jednu střelu za druhou, jako by se nepsal rok 2011, ale dejme tomu 1993. Ve svých pětačtyřiceti letech nemá jediný šedivý vlas a ani kilo navíc oproti váze, s kterou hrál v dobách největší slávy. A leckoho mohlo napadnout, že právě jeho by Bulls potřebovali dnes v noci na křídle.
Fanoušci Chicaga o tom ale samozřejmě můžu jen snít. Už je to 7 let, 3 měsíce, 2 týdny a 5 dnů, kdy Pippen (současný "ambasador" Bulls) nastoupil ke svému poslednímu zápasu v NBA. Jeho play-off průměr 17 a půl bodu na zápas by se ale teď Chicagu opravdu hodil.
Pokud by Bulls měli Pippena ve středu na palubovce, výsledek by byl asi jiný. Rose nastřílel 21 bodů, druhým nejlepším střelcem týmu byl Luol Deng, ale na svých 13 bodů potřeboval 15 střel (jen 5 jich proměnil) - a navíc nedokázal příliš přibrzdit autora 29 bodů LeBrona Jamese. Jen pro připomenutí - Pippen byl tak skvělým obráncem, že jeho souboj jeden na jednoho z LeBronem by chtěl vidět asi každý. Bulls ale prostě budou muset najít svou ofenzívu z jiných zdrojů, pokud mají mít v sérii proti Miami šanci.
Jedním z receptů je samozřejmě hrát po doskoku co nejrychleji dopředu a využít rychlost Derricka Rose, protože pokud byla obrana Heat "postavená", byla ve druhém zápase prostě vynikající. "Bránili skvěle," ocenil je kouč Bulls Tom Thibodeau. "Byli bojovní, vytvářeli na nás obrovský tlak, nedovolili nám žádnou jednoduchou střelu. A také mnohem lépe doskakovali."
Bulls měli úspěšnost střelby z pole 34,1%, nastříleli své letošní minimum v play-off 75 bodů (o 9 méně, než v kterémkoli z předchozích 12 utkání) a dokázali proměnit jen 28 střel z pole z 82 pokusů. Z toho bylo 20 pokusů trojkových a Bulls proměnili jen 3. A navíc předvedli střelbu trestných hodů 16/26. Zkrátka bída.
Když už tým NBA mine 54 střel v zápase, musí to být z mnohem většího počtu pokusů, alespoň devadesáti, aby měl dejme tomu úspěšnost 40%. Pokud mine 17 trojek, pak by to mělo být dejme tomu 9/26, ale rozhodně ne 3/20. A pokud mine 10 šestek, musí mít alespoň 30 pokusů. Pokud by Bulls alespoň jednu z těchto věcí dokázali (a jsou stále podprůměrná čísla), pak mohli jet na Floridu za stavu 2:0, protože druhý zápas prohráli pouze o 10 bodů.
Rose jako správný lídr týmu vzal "vinu" za porážku na sebe. Obrana Heat, která se na něj pochopitelně extrémně soustředí, stlačila jeho střelbu z pole na 7/23, když netrefil ani jednu trojku ze 3 pokusů. Trochu překvapivě nebyl schopen ani proměňovat své oblíbené střely z nájezdů - když už se dokázal dostat z "pasti" často zdvojující obrany Heat.
Nepadalo to tam ani jeho spoluhráčům. Deng, Carlos Boozer, Kyle Korver, Joakim Noah a dokonce i Keith Bogans nastříleli stejně jako Rose méně bodů, než je jejich průměr v letošním play-off. Deng o 4 body, Boozer o 5, Korver o 4,4, Noah o 0,8 a sám Rose dokonce o 7,8. Mírně nadprůměrné výkony Taje Gibsona (+1,7) a Ronnieho Brewera (+4,0) stačit nemohly.
Miami se podařilo přibrzdit Rose (což je pro ně samozřejmě cíl číslo 1) tím, že zacpávali vymezené území, ale zároveň se jim podařilo udržet na uzdě Boozera i Noaha. Deng - možná, aby donutil LeBrona Jamese pracovat co nejvíc v obraně - se snažil velmi často něco vytvářet driblinkem a hrou jeden na jednoho, častěji, než jsme u něj viděli snad za celou sezónu. Ale to není jeho parketa. Jeho silnou zbraní jsou "cuty" bez míče (oříznutí kolem clony, prudký sběh). Jeho ofenzívní přínos nebyl dostatečný, a to ještě trefil šťastnou trojku z více než 15 metrů v poslední sekundě 1.čtvrtiny.
Bulls mají také podle očekávání problém s Kylem Korverem, který není dostatečně rychlý v obraně, aby mohl proti Miami strávit na palubovce dostatek času - a to dokonce i když mu padají trojky do koše. Pokud nepadají, pak je zle. Kouč Thibodeau je pod tlakem těžkého rozhodování - tým potřebuje Korverovy body, ale nemůže si dovolit na ně čekat příliš dlouho.
Rose po středečním zápase prohlásil, že Bulls prohráli kvůli nedostatečné "intenzitě a obraně". To ale není pravda. Pokud nedokážete vyhrát zápas (a to dokonce i v play-of), v němž soupeře udržíte na 85 bodech, pak prostě máte vážný problém. Chicago prohrálo utkání, protože neudrželo koncentraci, protože nedokázalo zvládnout "drobné detaily", ale především protože jeho střelba byla prostě hrozná - a to ze všech míst na palubovce. A Bulls nemůžou spoléhat na to, že obrana Miami bude na domácí palubovce nějak výrazně horší.
PJ
(zdroj nba.com)
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz