Budínský versus Tanjevič a Pianigiani: Proti nim jsem no-name kouč. Bude to škola a já jsem na to zvědavý

27.07.2012 - Redakce
počet přečtení: 1933
vytvořeno 27.07.2012, upraveno 27.07.2012

INTERVIEW O LVECH NA ZAČÁTKU PŘÍPRAVY   V Česku vede dvakrát bronzový celek, loni byl zvolen Koučem roku v NBL a třetí rok řídí mužskou reprezentaci. Takové resumé v Česku nevykazuje každý. Přesto má teď před sebou výzvu, jakou dosud nepoznal. Lvy povede už za pár týdnů do mega bitev eurokvalifikace proti Turkům a Italům, jejichž orchestry dirigují mistři svého řemesla Bogdan Tanjevič a Simone Pianigianni. Co k duelům s nimi řekl Pavel Budínský? Jak bude látat podkošovou nezkušenost? Jakou roli svěří 19letému Ondřeji Balvínovi? Co bude muset oprášit Petr Benda? A v čem spočívá výhoda Portugalců před generační výměnou? O tom si můžete přečíst právě tady a teď.

V Česku vede dvakrát bronzový celek, loni byl zvolen Koučem roku v NBL a třetí rok řídí mužskou reprezentaci. Takové resumé v Česku nevykazuje každý. Přesto má teď před sebou výzvu, jakou dosud nepoznal. Lvy povede už za pár týdnů do mega bitev eurokvalifikace proti Turkům a Italům, jejichž orchestry dirigují mistři svého řemesla Bogdan Tanjevič a Simone Pianigianni. Co k duelům s nimi řekl Pavel Budínský? Jak bude látat podkošovou nezkušenost? Jakou roli svěří 19letému Ondřeji Balvínovi? Co bude muset oprášit Petr Benda? A v čem spočívá výhoda Portugalců před generační výměnou? O tom si můžete přečíst právě tady a teď.

Kouči, začněme u Turků. Co lze při tolika absencích jejich velehvězd od prakticky nově budovaného týmu čekat?
To ukáže až vývoj. Pochopitelně jedna věc je papír a druhá je skutečná hra. My už jsme rozhodili skautingové sítě a snažíme se získávat o hře soupeřů různé informace, DVD, statistiky. Ale až na vlastní oči uvidíme, jak reálně hrají. Tohle je vždycky o dvou proměnných. Týmu tyto absence buď mohou pomoct, protože některé celky, opírající se o hvězdné hráče, pak nehrají tak kolektivně, a ti hráči, co dostanou prostor, vycítí šanci a budou hladoví po úspěchu. Anebo ten tým bez těchto klíčových hráčů tak silný nebude. My se ale prioritně chceme soustředit na náš tým a naše výkony. Soupeře budeme řešit, až to bude aktuální.

Stejná otázka na Italy, kterým budou chybět dva borci z NBA Bargnani a Belinelli, stejně jako mladá hvězda Gentile. O kolik jiní mohou být oproti ME, kde měli z NBA všechno, ale předvedli málo?
I tohle ukáže až čas. Na jejich objektivní zhodnocení je příliš brzy. Tyto informace jsme zaznamenali a bavili jsme se o tom s Kubou Kudláčkem, který díky angažmá v Itálii má nejlepší informace. A v podstatě jsme se shodli na dvou variantách. Buď budou Italové hrát mnohem týmověji, protože někteří dostanou větší prostor, nebo nastane opak a bude to na úkor kvality jejich hry. V mých očích budou ale pořád patřit k super favoritům skupiny, protože to je tradiční velmoc a vždy dokáže poskládat kvalitní tým, který bude hrát dobře pospolu.

A víte už aspoň náznaky o Bělorusech nebo Portugalcích, kteří se objevili na loňském ME v Litvě?
Portugalci i Bělorusové jsou spolu určitě déle než my. Základem portugalské reprezentace jsou vesměs hráči z tamní ligy. Už hráli dvě přípravy s Británií, a když byli na ME, kvalitu mít musejí. V portugalských médiích se hovoří o tom, že se blíží generační obměna, uvidíme, co to s nimi udělá. Ovšem v tom, že jsou spolu už dlouho a umějí si vyhovět, může být jejich výhoda, ač papírově nemusí působit nejsilněji. Tyto týmy budou mít delší přípravu a mohou se opřít o věci, co jim delší dobu fungují. Zatímco my máme úplně nově poskládaný tým, z hráčů, kteří spolu nikdy nehráli. A jak budeme hrát spolu, ukáže až čas. Proto musíme udělat maximum pro to, abychom na hřišti hráli jako soudržná pětice. O to se teď starám nejvíc.



Poddimenzovaná je sestava pod košem, kde - pokud Luboše Bartoně nebudeme brát za čtyřku - je jediným mezinárodně ostřílenějším hráčem Petr Benda. Jak tuto situaci budete řešit?
Tak, jak jsme avizovali. Máme tu hráče, kteří byli jednak ochotni reprezentovat a jednak jsou v mých očích ti správní pro tento tým. Myslím zároveň, že s pomocí perimetrových hráčů může stoupat výkonnost některých z těch podkošových. Mám na mysli Ondru Balvína, který měl plodnou účast na B-divizním ME U20 a za poslední rok udělal velký pokrok. A i Tomáš Hampl, který mohl kvalitně trénovat ve Španělsku nebo teď v Ciboně, ve společnosti renomovanějších hráčů jako Welsche, Bartoně, Jelínka nebo Satoranského z toho může profitovat. Je jasné, že jejich role bude víc o té černější práci, kvalitní obraně a určité roli v útoku. Náš tým bude prostě muset sázet na to, že jistotu a kvalitu na perimetru doplní Petr Benda plus tohle mládí a celkově to bude i proti silným soupeřům mít takovou úroveň, že budeme konkurenceschopní.

Je možné, že Balvín s Bendou budou nastupovat spolu?
To je hodně možné, to řeknu rovnou. Už z toho důvodu, že většina českých čtyřek ze zdravotních důvodů nemohla být s námi, myslím teď hlavně Pavla Houšku, nebo Petra Bohačíka a další. Už jsem proto mluvil s Petrem Bendou, že v kombinaci především s Ondrou Balvínem  by měl hrát na pozici 4 a holt bude muset oprášit svoje umění hlavně při střelbě ze střední  a delší vzdálenosti, což dělával v Brně. Když bude tlak pod košem třeba na Ondru, bude muset být na tohle zakončení připraven.   

Kolik procent ze svého herního času bude muset na čtyřce odehrát Luboš Bartoň?
I to ukáže až čas. Bude záležet na tom, jak se bude dařit v útoku. I s Lubošem jsem se na tohle téma už bavil. Je fajn, že on je univerzální hráč, ale musím říct, že zatím s ním trénujeme na pozici 3. V Liberci jsme na soustředění měli 9 hráčů, teď se připojují další a až budeme kompletní (4. srpna po připojení Satoranského), tak se teprve dostaneme do detailnějšího tréninku, kde budeme chtít jeho univerzálnost využít.

Zatím bych řekl, že to bude tak fifty-fifty mezi oběma pozicemi. Bude záležet i na soupeřích, na jeho adaptabilitě a využití. Těší mě, že si umím představit velmi pohyblivou a agresivnější sestavu s Lubošem na čtyřce, s Pavlem Pumprlou na trojce a Petrem Bendou na pětce. Anebo naopak mnohem větší sestavu s Lubošem na trojce a Bendou s Balvínem dole. Luboš ale nemá s adaptabilitou na různé situace problém a je to jen otázka toho, aby ho tým cítil na těch různých pozicích a podle toho jej i vyhledával.

Když už jsme u čtyřek, oslovil jste i nymburského Radka Nečase, který se reprezentace vzdal již i v minulých letech. Jak to vypadalo s ním?
Radek byl osloven, reprezentace se vzdal a já už jsem důvody ani nechtěl znát. Neměl jsem potřebu to nějak řešit.

Měla by vaše menší sestava být spíš výhodou, nebo naopak bude čelit problémům v obraně?
Tyto atributy hry budou až v druhém sledu. Hlavní bude, jak budeme hrát jako celek. Naše první motto je hrát správným způsobem. To znamená 40minutové tempo, kdy bychom bez ohledu na to, že budeme specifikovat, kdo bude na rozehře, kdo na křídlech a kdo na pivotu, vypadali jako tým. Je jasné, že za tak krátkou dobu, kterou kvůli různým okolnostem máme na přípravu, nemusí všechno klapnout, takže bavit se o tom, jestli bychom měli hrát s větší nebo menší sestavou, není teď tak důležité. Na tohle přijde řeč až za dva týdny, nebo teď na turnaji v Estonsku.

Pro mě je důležité, aby všichni hráli to, na čem jsme se domluvili, aby naše hra vypadala, že má jistou úroveň dostačující na kvalitu soupeřů. Naším protivníkem je teď i čas a to, že ne všichni tu mohli být tehdy, kdy bych to jako trenér potřeboval. Z mého pohledu je příprava až příliš krátká a ukáže se, jestli bude stačit. Každý hráč má z klubu jiné návyky, jiné principy řešení různých situací a sjednotit to není zcela jednoduché. Zatím jsem ale mile potěšen, že věci, které směrem ke hře hráčům prezentujeme, chápou velmi rychle a jsou schopní adaptovat se na nové systémy obrany i útoku. Hlavně ale musíme hrát jako tým, aby to nebylo jen to, že máme Welsche, Bartoně, Satoranského, Jelínka... To samo o sobě na papíře hovoří svou kvalitou, otázka ale je, jak budou všichni hrát spolu, když spolu v této sestavě ještě nikdy nenastoupili.         

Při absenci Veselého jste povolal Ličartovského proto, aby vás - až dorazí i Satoranský - bylo při tréninku a přípravě sudý počet?     
Tak, na začátku nás bylo dokonce jen devět. Pavel Pumprla nemohl začít přípravu od začátku kvůli problémům s kolenem, takže jsme vzali Štefana, který svou roli plní výborně. Je seznámen s tím, že je spíš v roli náhradníka, ale nevadilo mu to a přijel nás okamžitě doplnit, aby nás bylo v Liberci aspoň deset, byť se to komplikovalo drobnými zraněními, jako byl kotník Petra Bendy.

V zápase s Turky budete koučovat proti kouči vicemistrů světa Tanjevičovi, s Italy zase proti Pianigianimu, který už dovedl Sienu i do Final-4 Euroligy. Jde tedy o dva velekouče. Jak se takoví budou dát přechytračit? To už bude pořádná výzva, že?
(rozesměje se) No, to je obrovská výzva! Abych řekl pravdu, tak na tohle se těším nejvíc. V mých očích jsou to dva z největších odborníků, kteří se už dlouho pohybují na nejvyšší možné úrovni. Bogdana Tanjeviče jsem mohl zažít už na ME 2007 (i tam jako kouče Turků), kde jsem byl jako asistent (trenéra Hummela). Velmi pozorně jsem při všech třech zápasech skupiny na Mallorce sledoval, jak je schopen tým ovlivňovat. Teď je to i kouč vicemistrů světa a má mraky zkušeností. To pro mě bude obrovská škola. A Simone Pianigiani je vlastně totéž. Máte pravdu, proti nim já jsem no-name trenér a jsem sám zvědavý, jak to bude vypadat.    


Petr Hamták
Foto: ČBF