25.06.2012 - Redakce
počet přečtení: 1988
vytvořeno 25.06.2012, upraveno 25.06.2012
Asistent Pavla Budínského u repre mužů Mike Taylor loni na podzim zmizel z Evropy. A zatímco jeho ex-tým z Ulmu bojoval o německý titul, on zařezával jako nový asistent u "farmářského celku" Houston Rockets, který působí v 16členné NBA D-League, nepronikl do osmičlenného play-off a jmenuje se Rio Grande Valley Vipers.
Asistent Pavla Budínského u repre mužů Mike Taylor loni na podzim zmizel z Evropy. A zatímco jeho ex-tým z Ulmu bojoval o německý titul, on zařezával jako nový asistent u "farmářského celku" Houston Rockets, který působí v 16členné NBA D-League, nepronikl do osmičlenného play-off a jmenuje se Rio Grande Valley Vipers.
S letním uvolněním ke lvům neměl Taylor problém. Tréninkový kemp v D-League totiž začíná až v listopadu. A šéfové Rockets ho v české misi podporují, neboť velmi hledí na mezinárodní zkušenosti svých trenérů.
Miku, jak jste se k NBDL dostal?
Díky rozsáhlým kontaktům. Když jsem loni skončil v Ulmu jako hlavní trenér, kamarád Nick Nurse si mě přizval jako asistenta právě do Rio Grande Valley. Sezonu jsem si opravdu užil a naučil se hodně o D-League, tvorbě týmu a stylu hry v NBA.
Co jsou vaše hlavní povinnosti?
Jako hlavní asistent jsem zodpovědný za naši útočnou fázi a systém, ale také za rozvíjení dovedností hráčů. Podílel jsem se na tvorbě tréninkových plánů, byl odpovědný za skauting soupeřovy hry a pomáhal při koordinaci speciálních projektů v D-League pro náš tým Houston Rockets. Dosáhli jsme velkého úspěchu, když jsme vévodili D-League v počtu vstřelených bodů a pomohli jsme pár hráčům, aby byli povoláni do NBA. A bylo ohromně zajímavé učit se filozofii "Rocketsballu".
Máte v týmu zajímavé hráče s výhledem na NBA?
Několik hráčů si do NBA vytáhli Rockets, ale také další týmy z NBA. Jako farma Rockets máme hlavní cíl především výchovu hráčů pro Houston. Letos nám Rockets poslali Marcuse Morrise, kterého si vzali jako číslo 14 loňského draftu, a my jsme tři týdny strávili na tom, abychom vylepšili jeho hru. Taky jsme do týmu Rockets pomohli pivotu Gregu Smithovi, rozehrávači Courtneymu Fortsonovi a křídlu Malcolmu Thomasovi. Další dva hráče pak povolali jiné týmy - Terrella Harrise Miami Heat a Bena Uzoha Cavaliers a Toronto Raptors. D-League letos dosáhla rekordu, když do NBA z ní bylo povoláno na šedesát hráčů. Týmy NBA pak do D-League umístily 68 hráčů. Hlavním cílem D-League je výchova hráčů a toho si opravdu užívám dosyta.
Co všechno je součástí spolupráce s Rockets? A jak blízko k NBA se dostanete vy osobně?
Náš vztah s Rockets je pravděpodobně nejlepší spoluprací v celé D-League. Rockets zajišťují všechny basketbalové aktivity a Rio Grande Valley Vipers jsou majiteli obchodních práv. Všichni členové našeho trenérského týmu jsou zaměstnanci Rockets a náš generální manažer Gersson Roasis je asistentem GM Rockets. Snažíme se vše dělat tak zvanou "Rocket way" - od podmínek, způsobu hry až po celkovou filozofii. Rockets nám pomáhají dát dohromady sestavu a my pro ně na oplátku vychováváme hráče. Měl jsem možnost být určitou dobu s trenérským týmem Rockets před sezonou i po ní. Když jsem něco potřeboval během sezony, byli trenéři Houstonu vždy ochotní a připravení nám pomoct.
Jak kvalitní soutěží NBA D-League vůbec je?
D-League je v podstatě takovou NBA, jen s méně talentem a zkušenostmi. Letos mělo 27 procent hráčů v NBA zkušenosti z D-League. Individuálním talentem a atletickými schopnostmi je to vynikající soutěž. Udržovat systém a práci celého týmu je velkou výzvou vzhledem k neustálým změnám na soupisce, které konzistenci mužstva narušují. Nejlepší hráči jsou neustále povoláváni do NBA a s těmi nejméně výkonnými se naopak spolupráce ukončuje. Zaslechl jsem z mnoha míst kritiku stylu v NBA, potažmo v D-League, myšleno v porovnání s Evropou, ale letošní sezona mě utvrdila v tom, že je to jinak. Obranná pravidla NBA zdůrazňují hru 1 na 1 a také rozhodčí napomáhají k přímému ohrožování koše.
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz