Boston v nejhorší krizi sezony! Uškodily mu trejdy?

27.03.2011 - Michal Gabaš
počet přečtení: 2480
vytvořeno 27.03.2011, upraveno 27.03.2011

Před měsícem největší favorit na celkové vítězství v soutěži, v současné chvíli jedna velká neznámá. Co se stalo s Bostonem Celtics? Trejdy měly tým plný veteránů omladit a nabít novou energií, pravý opak se zatím zdá býti pravdou!

Boston Celtics včera prohráli druhý zápas v řadě, navíc poprvé v sezóně podlehli na domácí palubovce týmu z východní konference. Především ofenzíva souboru kouče Riverse se potýká se značnými problémy. Nováčky v týmu se bohužel nepodařilo zapracovat do systému tak rychle a kvalitně, jak si všichni, kdo nosí bílo zelený trikot představovali.

Statistiky jsou všeříkající a nikdy nelžou, a u basketbalu to platí dvojnásob. Do 22. února 2011, než se trejd, který z týmu odvedl centra Kendricka Perkinse a rozehrávače Natea Robinsona, uskoutečnil, byl Boston jednoznačně nejlepším týmem ve východní konferenci a předváděl nejlepší basketbal v soutěži. Bilance 41 výher a 14 proher mluví za vše.

Po příchodu centra Nenada Krstice, rozehrávače Carlose Arroya a forwarda Jeffa Greena sice "Kelti" vyhráli pět ůvodních zápasů v řadě, ve zbylých deseti zápasech však mají o dost horší bilanci - pouhé 4 výhry a 6 porážek.

Především střelecká potence týmu děsivě klesla. V posledních 9 zápasech se celek vedený kapitánem, Paulem Piercem, dokázal pouze jedinkrát přehoupnout přes 90 nastřílených bodů, když v průměru zelení stříleli 84 bodů na zápas (za 48 minut hry dost málo).

Zejímavé je, že i střelecké procento čtyř největších opor - Paula Pierce, Raye Allena, Kevina Garnetta a Rajona Ronda (všichni letošní all star hráči) od trejdu výrazně kleslo.

Celý tým ještě v na konci února střílel s 52% úspěšností z pole a 37,5% úspěšností z trojky. Z posledních 10 zápasů to je slabých 46,7% z pole a 30,1% z trojky.

S takovou formou se bohužel na zisk v pořadí druhého titulu pro partu kolem Pierce, Allena, Garnetta a Ronda pomýšlí jen velmi ztěžka.

Situace v Bostonu se zákonitě musela projevit i na tabulce východní konference. Tým po sérii porážek klesl na druhé místo za Chicago Bulls, které má na zelené již 2 zápasy (o 2 prohry méně) náskok  a navíc ho zdánlivě nezastavitelně táhne vpřed největší kandidát na ocenění MVP letošní sezóny, rozehrávač Derrick Rose.

Aby toho nebylo málo, na záda týmu veteránů začíná dotírat "znovuzrozené" Miami Heat, jehož hvězdy se v potopě společných slz navzájem našly a semkly a nyní jejich hra působí jako dobře rozjetá mašina. Heat mají pouze o zápas horší bilanci.

Boston je velice zkušený tým a i nadále zůstává v pětici největších favoritů na celkové prvenství. Jen si vzpomeňte kolikrát se během sezóny měnil mezi experty názor na to, kdo NBA letos vyhraje. Situace se může ještě zcela obrátit a největší forma dorazí těsně před branami play off!

Co však Celtics jistě mrzí (a možná ještě dost mrzet bude), je fakt, že v současné chvíli ztratili díky horší bilanci výhodu startu na domácí palubovce v případě repete loňské finálové série s historicky největším rivalem zelených - Los Angeles Lakers. (Lakers jsou od začátku března doslova k nezastavení a mají nejlepší bilanci v celé NBA - 14 výher a pouze jediná porážka!)

Právě minulou sezónu se ukázalo, jak je důležité hrát při potenciálně sedmizápasové sérii poslední dva duely na domácím hřišti. A souboj mezi Bostonem a Kobeho LA je i letos hojňe předpovídanou variantou celkového rozuzlení tajenky jménem NBA.