Bizarní tréninkový rozpis na asijském šampionátu se stal důvodem ke spravedlivému korejskému hněvu

17.09.2011 - Václav
počet přečtení: 1702
vytvořeno 17.09.2011, upraveno 17.09.2011

Sotva turnaj začal, už dostal sporný bod. Jsme na mistrovství Asie, rozehraném ve stínu finálového programu šampionátu Evropy. Hraje se v čínském desetimilionovém městě Wu-chan a se stížností přišli - světe div se - Korejci.

Sotva turnaj začal, už dostal sporný bod. Jsme na mistrovství Asie, rozehraném ve stínu finálového programu šampionátu Evropy. Hraje se v čínském desetimilionovém městě Wu-chan a se stížností přišli - světe div se - Korejci.

Není tajemstvím, že ve sportu mezi těmito dvěma zeměmi existuje velká rivalita. Jižní část poloostrova, rozděleného na dva naprosto odlišné státy, je vedle svého gigantického souseda přes moře vždy ambiciozní, i když v basketbalu už dlouho na jeho pozice ani nedohlédne.

Korejci před dvěma lety skončili bez medaile, protože po bezproblémové základní i nadstavbové části prohráli na úvod play-off ve čtvrtfinále s Libanonem a po návratu z čínského Tchien-ťinu měli plná ústa stížností na organizátory.

Stačí už jen to, že pořadatelství získala podruhé za sebou stejná země. Skoro to vypadalo, jako by si tam korejská výprava přiletěla stěžovat. Jenže podle všeho právem. "Dostali jsme se na hřiště deset minut před zápasem," hřímal trenér Hu Če.

Ulevil si, přestože jeho svěřenci hladce vstoupili do turnaje výhrou 89:42 nad Malajsií. "Nedali nám žádný tréninkový čas v té hale. To je naprosto příšerné," tepal dál čínské organizátory.

Korejský kouč by si takovou věc nevymyslel, dala by se přičíst organizačním zmatkům jako následkům horečných příprav. Hůř uvěřitelné, leč zřejmě také pravdivé je pozadí celého případu. Když se totiž Hu Če dozvěděl, jak se věci mají, osobně apeloval na změnu programu a obsazení haly. "Nevyhověli mi," supěl.

Organizační výbor se ani nerozpakoval omluvit, nebo najít nějaké sofistikované vysvětlení. "Ne každý tým může trénovat v místě zápasu, není dost času," zněla odpověď.

To ovšem hosty ze druhé strany Východočínského moře rozlítilo. "My ale moc dobře víme, že domácí tým směl trénovat v hale každý den," nedal se rozzlobený kouč.

Pohled na tréninkový rozpis opravdu svědčí o tom, že něco není v pořádku. Druhý zápas Korejci odehráli v 15:30 tamního času. Směli trénovat opět jen ve vedlejší hale, a to v osm ráno!

Další nonsens: v sobotu je čeká Indie ve 13:30. Jenže tentokrát před utkáním nemají garantován vůbec žádný trénink. Naopak je jim v hale určen čas 20:00, tedy zhruba pět hodin poté, co absolvují zápas!

Je to výbušná situace a může skončit všelijak. Po prvním protestu se Korejci na své druhé vystoupení na turnaji koncentrovali a následně zdolali Libanon 80:62. Ani Indové by neměli být vážnou překážkou. Přijdou ale těžší soupeři a Hu Če slibuje: "Chceme zjednat nápravu."

Zatím si bohatý svaz poradil po svém. Korejci ostentativně ignorují oficiální prostory a trénují v pronajaté tělocvičně v takový čas, jaký potřebují. Stojí to samozřejmě peníze.

"Mým cílem je udržet moje hochy v plné síle. Týmová nálada je velice dobrá. Nepřipustím, aby ji narušil nějaký vnější vliv," vysvětlil trenér, proč problém zatím jen doutná a nikdo z jeho země ho nerozfoukává.

Po skončení turnaje se ale dá očekávat bouře. A přisadit si plánuje i výprava Íránu, jejíž představitelé vyjádřili nevoli s faktem, že členové sboru rozhodčích bydlí v tomtéž hotelu jako čínská reprezentace.