Belinelliho Big Balls Dance aneb pokuty v NBA

17.07.2013 - Redakce
počet přečtení: 2259
vytvořeno 17.07.2013, upraveno 17.07.2013

TÉMA S VIDEEM    Italský guard Marco Belinelli musel tušit, že bude o nějaký tisíc dolarů lehčí, přesto mu to za to stálo. Trefit takovou trojku v sedmém zápase série play-off, kdy se mu navíc nebývale dařilo, se přece musí nějak oslavit. A tak použil gesto, kterému se v NBA říká "Sam Cassell Big Balls Dance". Současný asistent Wizards "Tanec velkých koulí" předvedl v lize jako zřejmě první. Nicméně filmoví fanoušci už upozornili, že ani omylem nejde o originál, neboť gesto původně pochází z vychechtaného filmu z baseballového prostředí Major League II.

Italský guard Marco Belinelli musel tušit, že bude o nějaký tisíc dolarů lehčí, přesto mu to za to stálo. Trefit takovou trojku v sedmém zápase série play-off, kdy se mu navíc nebývale dařilo, se přece musí nějak oslavit. A tak použil gesto, kterému se v NBA říká "Sam Cassell Big Balls Dance". Současný asistent Wizards "Tanec velkých koulí" předvedl v lize jako zřejmě první. Nicméně filmoví fanoušci už upozornili, že ani omylem nejde o originál, neboť gesto původně pochází z vychechtaného filmu z baseballového prostředí Major League II.  

Od premiéry filmu v roce 1994 se vedle Cassella gesto nebáli použít i další borci jako Kobe Bryant, Josh Smith, Eddie House a letos na jaře proti Nets právě Marco Belinelli. Ten to od NBA, která Big Balls Dance hodnotí jako zcela nevhodnou obscenitu, schytal za 15 tisíc dolarů. Je ovšem zajímavé, že z toho vyšel ještě dobře, neboť Josh Smith či Eddie House museli vysolit 25 tisíc. V čem byl však rozdíl, nikdo netuší.

V době udělení pokuta vzbudila slušný ohlas a například Zach Lowe ze serveru Grantland si neodpustil reakci: "Když za tohle je 15 tisíc, tak flopping by měl začínat na sto tácech." Dodejme, že první varování za flopping je ještě bez postihu a až druhé vyjde na 5.000 dolarů (až v play-off je to rovnou 5 tisíc bez varování).



Jelikož v zámoří mají vše zmapované do šroubků, v médiích se hned objevilo, kolik například za obscénní gesta hráči během posledních 10 let zaplatili.

Z celkových 341 pokut v NBA jich za obscenity padlo jen 13 v celkové hodnotě 240.000 dolarů, což dává průměr 18.500 za jeden úlet.

Nejčastější pokutou je ta za kritiku sudích, k níž došlo v 81 případech, a pachatelé museli zaplatit celkových 2,1 milionu dolarů z celkové sumy 11,5 milionu, jež se na pokutách vybrala.

Férově nicméně je, že tyto peníze si dělí liga a hráčská asociace, přičemž obě organizace pak tyto peníze věnují na charitu.

Pokutovým lídrem je Rasheed Wallace, který zaknihoval 8 prohřešků v celkové hodnotě 205 tisíc dolarů. Mezi trenéry vede Phil Jackson s 10 pokutami celkem za 380.000. Majitelům samozřejmě šéfuje Mark Cuban (Dallas) rovněž s pokutami za 835.000. 

Od roku 2000, kdy si Mavericks pořídil, má na svém kontě 10 procent všech pokut v NBA, když souhrně zchudl o 1,84 milionu.

Zajímavým číslem je i 42 konfrontací s fanoušky a pouhý jediný pokutovaný problém se zbraněmi, který se možná bude týkat Gilberta Arenase.



Vysvětlivky k tabulce:

První sloupek obsahuje typ prohřešku, druhý množství určitého typu provinění, třetí jeho procentuální zastoupení, čtvrtý pokuty udělené za tento typ provinění a pátý opět procentuální zastoupení v celkovém balíku pokut za posledních 10 let.

Criticizing Refs (kritizování sudích)
Fan Confrontation (konfrontace s fanouškem)
Interacting With Refs (nevhodná interakce se sudími)
Fighting (potyčka na hřišti)
Flagrant faul (hrubý faul)
Misconduct (nesportovní chování)
Media (prohřešky při kontaktu s médii)
Negative Comments (negativní komentáře)
Obscene Gestures (obscénní gesta)
Uniform Violations (prohřešek proti předepsané dresové výstroji)
Failure To Leave Court (neopuštění hrací plochy)
Anti-Tampering (porušení zákazu veřejného vyjadřování se například k hráčům pod smlouvou)
Social Media (prohřešek při používání sociálních sítí)
Striking (udeření někoho)
CBA Violations (prohřešek proti kolektivní smlouvě)
Drugs (nepovolené látky)
Flopping (simulace)
Team Policy (prohřešek proti klubovým pravidlům)
Being Critical of League (kritika soutěže)
Illegal Team Workouts (nepovolená příprava týmu)
Guns (prohřešky týkající se pušek či pistolí)


-trh-