Bálint exkluzivně k případu Sedmák a Lošonský, k nutnosti manuálu i svému rozhodnutí vzít nároďák

25.08.2012 - Redakce
počet přečtení: 5011
vytvořeno 25.08.2012, upraveno 25.08.2012

TÉMA    Nepříjemné problémy vyvstaly na startu eurokvalifikace před koučem slovenského národního týmu Peterem Bálintem. Jeho kádr opustili dva hráči včetně top skórera NBL Petera Sedmáka. Co to znamená, co to bude znamenat, co se ve slovenské reprezentaci do budoucna změní, budou hráči muset dodržovat manuál reprezentanta a nelituje kouč toho, že národní tým vzal? Na to všechno odpovídal exkluzivně pro Basketmag.

Nepříjemné problémy vyvstaly na startu eurokvalifikace před koučem slovenského národního týmu Peterem Bálintem. Jeho kádr opustili dva hráči včetně top skórera NBL Petera Sedmáka. Co to znamená, co to bude znamenat, co se ve slovenské reprezentaci do budoucna změní, budou hráči muset dodržovat manuál reprezentanta a nelituje kouč toho, že národní tým vzal? Na to všechno odpovídal exkluzivně pro Basketmag.

Jako první rozebral případ Petera Sedmáka, který po absolvování přípravy už nezasáhl ani do první kvalifikační bitvy.

"Peter přišel do tréninkového kempu reprezentace hodně nepřipravený. Neuměl se do toho pak dostat, nedařilo se mu, hra nebyla podle jeho představ a on se tím sám trápil. Na závěrečném přípravném turnaji v Chomutově pak nesnesl kritiku, když v posledním zápase hrál fakt špatně. Pak to začal řešit způsobem, který je normální. V šatně jsme si spolu promluvili a on mi řekl, že bude lepší, když odejde, než aby se dál trápil," řekl Peter Bálint, který hráčovo rozhodnutí respektoval.

Sedmák se podle vlastního vyjádření rozhodl tým opustit, protože neznal svou roli a pozici, tak jak je zvyklý z klubu.

Druhý případ se týkal křídla Pavola Lošonského. Ten z týmu odešel poté, co donesl lékařskou zprávu, která podle něj měla dokumentovat návrat virózy vyžadující klid na lůžku. K této kauze kormidelník řekl poněkud víc:



"Když jsem začínal jako hlavní kouč, každého hráče jsem obvolal a bavili jsme se o tom, jestli mají zájem reprezentovat. Tehdy mi Pavol řekl, že ano, ale jen do momentu, než by dostal nějaké lukrativní angažmá. V takovém případě by odešel. Já jsem reagoval, že tohle už jednou udělal a že s tím nesouhlasím. A chtěl jsem, aby se rozhodl, jestli chce reprezentovat, nebo ne. A on řekl, že ano."

"Do chvíle, než se začalo hrát, pak nebyl žádný problém. To, jaká byla jeho výkonnost, teď nebudu řešit, ale po prvních zápasech se začal tvářit, že dostává málo minut. Mluvili jsme spolu na téma proč a tak dále. To, že tvrdí, že jsem ho nazval "Američanem" a všechno to ostatní je jen nesprávná interpretace mých myšlenek. Ano, mluvili jsme spolu o tom, jak by mohl být prospěšnější týmu a jak by mohl zlepšit svou hru. Řekl jsem, že s tím, na co je zvyklý z Ameriky, se tu dá těžko prosadit. Bylo tam víc věcí k tomu, aby jeho prospěšnost týmu i hra byly lepší."

"On reagoval, že se bude snažit, ale po prvním zápase kvalifikace v Estonsku mi oznámil, že opouští tým, protože nedostává dostatečný počet minut. V Estonsku hrál kolem deseti minut, což při jeho výkonnosti bylo až moc. Já jsem mu řekl, že nesouhlasím s jeho odchodem, protože to je neseriózní. Když už něco začne, měl by to i dokončit. Navíc jsem za něj neměl náhradu, nikoho, komu bych mohl dodatečně zavolat."

"On to vyřešil, jak to vyřešil. Po následujícím zápase odešel a jen donesl lékařskou zprávu, ale ne mně, nýbrž  vedoucímu družstva, i když já jsem byl přítomný. To, že měl být nemocný, je ale absolutní nesmysl. Ve zprávě se říká, že má žaludeční problémy a bolesti břicha. A ty léky byly vitamíny a něco na nadýmání a proti zácpě. Tedy nic vážného. Navíc tady v Levicích byl reprezentační doktor, který to mohl řešit. Byla to prostě jen zástěrka pro odchod."

"Když jsem pak prohlásil, že je to svévolné opuštění týmu, pustil se do toho, co tu vzniklo a z čeho se dělají úplně zbytečné závěry, že to tady nefunguje a podobně. Já říkám, že to funguje normálně a že jeden 24letý kluk, který ještě nic nedokázal, jen hledá cestu, jak ukázat svou sílu, navíc přes kamaráda-novináře, což bylo naprosto zcestné."

Lošonský Bálinta mimo jiného obvinil i z protěžování hráčů Levic, kde trénuje. To kouč odmítá.

"Když někdo chce někoho z něčeho vinit, bude hledat všechno možné. Já se pak jen musím zeptat, jestli je z Levic i Baťka nebo Vido. Ti hráči z Levic ještě v klubu v podstatě ani nebyli. A přitom reprezentovali i dřív, ať je to Mrviš, Nuber nebo další. Jsou to absolutní nesmysly a navíc si nemyslím, že zrovna hráči z Levic dostávali minutáž nezaslouženě. Měli ji přesně takovou, jakou si zasloužili, stejně jako ostatní. Všichni, kdo naše zápasy viděli, museli vidět, že Lošonský ty minuty dostal jenom proto, že jsem chtěl dát prostor všem. Asi tak bych to (s nadsázkou) řekl."

Ve světle posledních událostí se prezident SBA Jaroslav Janáč nechal slyšet, že bude třeba jakéhosi manuálu reprezentanta, definujícího blíže vztah k národnímu týmu.



"Něco takového je zapotřebí. Hráči, kteří reprezentují, by k té reprezentaci měli mít vztah, a když sem přijdou, měli by vědět, proč jsou tady, a měli by mít i nějakou hrdost. V Čechách už to, myslím, proběhlo, když se hráči omlouvali z reprezentace, a pak zakročil pan Jansta a řekl, jak to v reprezentaci musí fungovat. To se musí nastavit i tady, protože někteří hráči si z toho dlouhodobě dělají... Prostě k tomu nepřistupují tak, jak by reprezentanti měli."

"Ti, co jednou přistoupí na to, že chtějí reprezentovat - protože nikoho do toho nutit nemůžeme - , by měli být tak seriózní, že tu práci dodělají. Tímto způsobem by to mělo být stanoveno. Kdo bude chtít v reprezentaci být a bude mít na to výkonnost, tak by tam také měl být a udělat všechno pro to, aby svou zemi reprezentoval způsobem, jakým se sluší."

Ke stejnému tématu se pro Basketmag vyjádřil i kapitán Slovenska Anton Gavel.

"Budu mluvit za sebe: Já bych něco takového jako manuál určitě nepotřeboval. Za posledních deset let jsem byl snad každý rok, a když jsem byl povolaný, vždy jsem rád přijel. Byla tu dobrá parta, dobře se trénovalo a zažili jsme u toho i srandu. Mě to tedy v reprezentaci baví a jsem v ní spokojený, i když bychom si jistě přáli lepší výsledky," říká ke svému vztahu k národnímu týmu hvězda euroligového Bambergu.

Poslední události však nechtěla příliš rozebírat.

"Jde o interní záležitosti, které tu v reprezentaci máme, a já bych k tomu nechtěl dávat nějaké stanovisko. My víme přesně, co se tu stalo, a vyřešíme si to mezi sebou. To že se to nějak dostalo do novin, už je jiná věc."

A ještě jedno téma zbývá.

Trenér Bálint zhruba před dvěma lety Basketmagu řekl, že do pozice hlavního kouče reprezentace se mu za tehdejší situace vůbec nechtělo. Změnily se podmínky od té doby tak dramaticky, že se koučem nakonec stal? A nelitujete ani trochu ve světle posledních dnů?

"Ano, tehdy jsem to řekl. Situace je ale momentálně diametrálně jiná. Šel jsem do toho ve chvíli, když bylo řečeno - a zatím se to dodržuje -, že reprezentace bude mít prostor a podmínky na přípravu. To se skutečně stalo. Proto jsem do toho vstoupil. A nemůžu říct, že bych litoval," říká.

"Já si jen vždy budu stát za svým, a kdo do týmu přijde, musí pro to udělat všechno. Kdo tu naopak nechce být a bude pro své nesetrvání dělat všechno možné, tak tu nemá co hledat. To jsem řekl a stojím si za tím. Došlo k vyčištění atmosféry. A to že jeden hráč si tu řeší svůj komplex, to nemá nic společného s aktuální atmosférou v týmu. Jistě je nepříjemné probírat věci, co se teď staly, ale s tím musí každý trenér počítat. Ne všem jde dát za 40 minut hry prostor, tak to v kolektivních sportech chodí. A pokud to hráči nepochopí, nemohou ten sport dělat."     

 
Petr Hamták