Analýza vrcholu výluky: Rozklíčování milionové války

02.11.2011 - Redakce
počet přečtení: 1756
vytvořeno 02.11.2011, upraveno 02.11.2011

Prvního listopadu se podle původního plánu měla rozběhnout základní část NBA. Skutečný začátek však byl prozatím odsunut na neurčito - je tak blízko a zároveň tak daleko. Jak je známo, důvodem je výluka, jelikož hráči nemají podepsánu s vedením ligy novou kolektivní smlouvu. Podle informací z posledních dní se majitelé klubů NBA již dohodli se zástupci hráčské asociace na všech sporných bodech smlouvy s výjimkou jediného - rozdělení peněz z příjmů NBA.

Prvního listopadu se podle původního plánu měla rozběhnout základní část NBA. Skutečný začátek však byl prozatím odsunut na neurčito - je tak blízko a zároveň tak daleko. Jak je známo, důvodem je výluka, jelikož hráči nemají podepsánu s vedením ligy novou kolektivní smlouvu. Podle informací z posledních dní se majitelé klubů NBA již dohodli se zástupci hráčské asociace na všech sporných bodech smlouvy s výjimkou jediného - rozdělení peněz z příjmů NBA.

Čeho vlastně již bylo dosaženo? Téměř všechny klíčové otázky vyznívají ve prospěch silnějšího ve vyjednávání - což jsou jednoznačně vlastníci klubů.

Liga sice nebude mít tvrdý platový strop, jak původně požadovali majitelé, ale bude daleko razantnějším způsobem postihováno překročení hranice daně z luxusu (dále HDL).

Jedná se o velmi podobný návrh, který majitelé rovněž přednesli již před mnoha týdny. Za dolar utracený na platech nad HDL zaplatí kluby 1,50 dolaru s tím, že tato sankce bude každých 5 milionů přitvrzovat. Tedy 1,75 dolaru po pěti milionech nad HDL, 2,5 po 10 a 3,25 po 15.

Dosud platilo pravidlo dolar za dolar naprosto neomezeně. Podle výpočtů deníku New York Post by podle nové formule pro daň z luxusu Los Angeles Lakers za minulý rok zaplatili o 25 milionů dolarů víc než podle pravidel staré kolektivní smlouvy!



Dál?

O rok budou zkráceny maximální doby trvání kontraktů. Razantně se sníží narůst platů oproti předchozím rokům smlouvy. Dřív mohli hráči podepsat šestiletou smlouvu, podle které jim každý rok náleželo vždy o 10,5 procenta platu více než v sezoně předchozí.

Nyní to bude již pětiletý kontrakt, narůst o 5,5 procenta a to ještě pouze pro hráče, kteří minimálně poslední 3 roky nepřestoupili jako volní agenti do jiného týmu. Ti ostatní mají nárok na smlouvu maximálně čtyřletou a platový nárůst o 3,5 procenta.

Jedním z důležitých bodů byla i jedna z výjimek pro překročení platového stropu, takzvaná Mid Level Exception (MLE), která měla hodnotu průměrného platu v NBA. Nyní bude hodnota MLE rovných 5 milionů dolarů a zatím zůstává skryto, jestli bude smlouva na základě MLE moct být víceletá a s meziročním navyšováním, či ne.

Velmi podstatnou částí kolektivní smlouvy bude klauzule o amnestii. Se změnou pravidel bude moct každý tým propustit jednoho hráče. Bude mu samozřejmě muset zaplatit peníze podle smlouvy, ale do platového stropu se mu bude počítat pouze čtvrtina vyplacených peněz (podle některých zdrojů se dokonce nebude počítat vůbec nic) a kluby se tak budou moci vyhnout platbě daně z luxusu.

Přesto se stále nehraje. Důvod? Pře je o 2,5 procenta z basketbalových příjmů ligy, vyjádřené zhruba 100 miliony dolarů. Zatímco hráči požadují 52,5 procenta z příjmů, majitelé odmítají dát více než 50.

Kdo ustoupí? Zdá se, že nikdo a zasáhnout bude muset někdo nezávislý. Mluví se o dalším působení George Cohena, federálního prostředníka. Vůči němu si žádná strana nedovolí to, co jedna vůči druhé.

Komu taky má člověk věřit, když oba protivníci svorně tvrdí "my nic, to oni"? Jedno je jisté - v listopadu se určitě NBA hrát nebude. Bude se hrát prosinci? To se snad dozvíme již v nejbližších dnech.


Martin Čarnecký