Američtí šampioni pod lupou: 12 borců - 12 rolí

13.09.2010 - Matěj Sýkora
počet přečtení: 2059
vytvořeno 13.09.2010, upraveno 13.09.2010

Tohle byl další fantastický počin kouče Krzyzewského. Dvanáct hladových vlků z NBA dokázal slovutný trenér za necelý měsíc přípravy přesvědčit o tom, že nejvydatnější stravou je týmový úspěch. Podívejme se, jak se hvězdy zámořské soutěže sžily se svými novými rolemi v reprezentačním týmu.

Pro "rekreační" fanoušky basketbalu byl letošní výběr Spojených států týmem bez hvězd. LeBron James chybí, Kobe Bryant chybí, Dwyane Wade chybí, Dwight Howard chybí, Carmelo Anthony... však víte. Podíváme-li se ovšem na americký celek blíže, uvědomíme si, že Mike Krzyzewski měl k dispozici zatraceně kvalitní materiál. Materiál, který ale potřeboval citlivé opracování...

Všech dvanáct vyslanců zámořského basketbalu (až na Chandlera) patří mezi elitu NBA a je lídry svých týmů. Sečteme-li bodové a minutové průměry tuctu Američanů z dlouhodobé části NBA, cifry dosáhnou hodnot 213 bodů a 415 minut. "Průměrný" americký reprezentant tedy odehraje v NBA 34,6 minut na utkání a zaznamená 17,8 bodů! No, a teď z toho vytvořte precizně šlapající tým, v němž jsou pozice hráčů pevně určeny a zahrnují i jiné role, nežli střelec, skórer, zakončovatel, snajpr, nebo bezcharakterní mašina na body. Kouč "K" to dokázal a my se pojďme podívat, jak jednotlivé role v týmu rozdělil a jak se s nimi američtí reprezentanti popasovali.

4 - Chauncey Billups
U zkušeného rozehrávače Denveru se předpokládalo, že nebude mít příliš starostí s potlačením vlastního ega, a to se potvrdilo. Billups byl ústředním americkým playmakerem, perfektně dirigoval ofenzívu svého týmu a ukázal, že se jeho herní vyzrálost a schopnost měnit tempo hry hodí na evropský basketbalový styl výrazně lépe, nežli rigidní atletičnost jeho nástupce Derricka Rose. Přestože brzy čtyřiatřicetiletý borec nebyl v průběhu turnaje konzistentní v úspěšnosti trojkové střelby (31,8%), jeho jistota a rozvaha (9 ztracených míčů za 208 minut hry !!) byly Američanům hodně ku prospěchu.

5 - Kevin Durant
Ptáte se, v jaké tónině zní píseň basketbalu nejkrásněji? Není to C-dur, D-dur, ani F-dur. Samá voda. Po letošním mistrovství světa je jasné, že jde o tóninu "K-dur". Lehkost a nenucenost, s níž ničil Durant jednoho soupeře za druhým, působila jako zjevení. Pokud bylo třeba, hvězda Oklahomy vsítila pár košíků v řadě, doskočila několik odražených balónů, anebo znemožnila soupeři snadný koš blokem á la LeBron James. Pokud byla řada na jiných, bez okázalých gest se "uklidila" do rohu a upřímně pracovala pro jiné. Durant stoupá k basketbalovým výšinám se stejnou samozřejmostí, s jakou koordinuje pohyby 207cm měřícího těla při svojí zázračné střelbě ze "step-backu" doplněné o krkolomný záklon. Považte, že tenhle sympatický chlapík oslaví 29. září teprve své druhé narozeniny, které bude moci dle zákonů USA oslavit alkoholem...

6 - Derrick Rose
Rose byl stabilním členem základní sestavy, přesto se od něj čekalo víc. V úvodních zápasech ještě rozehrávač Chicaga předváděl slušné výkony, narozdíl od Duranta se však začal postupně vytrácet. V posledních třech nejdůležitějších zápasech zaznamenal pouhých 14 bodů, příliš spoléhal na svou rychlost a byl pro obranu soupeře často snadno čitelný (trojky 7/0). Měl být hlavním motorem amerického týmu, nakonec ale spíše přenechal tuhle roli Russellu Westbrookovi.

7 - Russell Westbrook
Hráč se sedmičkou se stal jedním z největších překvapení výběru kouče Krzyzewského. Už samotný fakt, že Westbrook proklouzl do závěrečné nominace, vzbudil u některých odborníků překvapení, Russell ovšem překvapoval dál. S ohledem na neuvěřitelné množství energie, které pravidelně vnášel do zápasů jako první/druhý střídající hráč, by byl jedním z hlavních aspirantů na cenu pro nejlepšího 6. muže šampionátu. Westbrook - v kontrastu k Roseovi - věděl, jak naložit se svým fyzickým fondem: hnal se do rychlých brejků, vnikal ku koši, hýřil aktivitou na útočném doskoku a srdnatě bránil. K tomu návdavkem proměnil 2 ze 3 finálových trojek, což je na jeho skromné trojkařské zvyklosti nadplán.

8 - Rudy Gay
Gay je jedním z hráčů, kteří přesvědčili o svém silném charakteru. Nejen, že omezil své zakončovatelské choutky z Memphisu, ale "statečně" se vyrovnal i s úbytkem střel v průběhu samotného mistrovství. V prvních dvou duelech si připsal dohormady 26 bodů, od čtvrtfinále s Ruskem pak přidal do konce šampionátu už jen dalších 8. Přesto byl vidět na doskoku a obstál i jako "back-up" obranářské jedničky Iguodaly.

9 - Andre Iguodala
Ve Philadelphii je král. Loňské průměry 17 bodů, 6,5 doskoku a 6 asistencí na utkání to potvrzují. V Turecku Iguodala čísla významně zredukoval, přesto byl klíčovým mužem základní pětky. Proč? Zeptejte se Linase Kleizy! Na litevskou superstar Andre v semifinále nastoupil jako obránce z jiné dimenze. Do té doby nezastavitelný Kleiza se nedostal ke kloudné střele, navíc mu parkrát hbité Iguodalovy paže vyfoukly míč ještě před střeleckým pokusem... Šestadvacetiletý svalovec se mnohokrát v průběhu turnaje osvědčil jako klíčový strážce soupeřových hvězd a potvrdil, že v žádném případě nezasluhuje případnou přezdívku "Egodala".

10 - Danny Granger
Střelec Indiany se musel vyrovnávat s nepříjemnou rolí dvanáctého hráče, a přestože se v průběhu turnaje vyrojily drobné pochobnosti o tom, jak svou úlohu zvládá, nakonec byl schopen svou slabou minutáž "překousnout" (v důležitých zápasech prakticky nenastoupil, v týmové hierarchii byl až za Currym, nebo Gordonem, hvězdy nepočítaje). Přesto bylo patrné, že vítězný úsměv po finále nebyl na Dannyho tváři tolik jiskřivý, jako třeba u věčně veselých Iguodaly s Gayem...

11 - Stephen Curry
Další hráč silného ročníku 1988 (kam patří i Durant, Gordon, Rose, Westbrook, Love - pozn. autora článku, nar. 16.9.1988) se na hřišti objevoval víceménně v epizodních rolích, v nichž neměl příliš prostoru se předvést. Pro subtilního Curryho je úspěchem samotná nominace do finální dvanáctky, jinak patřil mezi nejméně nápadné hráče týmu USA.

12 - Eric Gordon
Nejmladší člen Krzyzewského skvadry odehrál na šampionátu slušný počet minut (16 min/zápas). Předvedl se jako ortodoxní střelec (17 střel za 2b., 42 střel za 3b.) s neortodoxním stylem a jako hráč s výrazným obranářským potenciálem, stejně jako basketbalista, jenž ještě potřebuje značně dozrát. Především na útočné polovině Gordon působil chvílemi lehce nejistě, jako poctivý a spolehlivý (za 158 minut hry jen 6 ztrát) náhradník ale našel svoje uplatnění.

13 - Kevin Love
Post podkošového hráče, který před mistrovstvím světa budil zámořské fanoušky ze sna, se nakonec nestal americkou slabinou a svůj podíl na tom má kromě skvělého Odoma i Kevin Love. Při velice omezené minutáži prokázal pivot Minnesoty především svůj mimořádný cit pro doskok (za 79 minuty hry 44 doskoků) a byl losangelskému kolegovi dobrým náhradníkem. Pokaždé, kdy Love zasáhl v průběhu zápasu do hry, dokázal se okamžitě dostat tempa, v obraně byl solidní, v útoku nápomocný i přiměřeně nebezpečný střelbou z delší vzdálenosti.

14 - Lamar Odom
Jedna z největších hvězd šampionátu sice nezáří intenzitou Duranta, či Scoly, o to větší je však její přínos pro tým. Odom se skvěle vyrovnal s nevděčnou úlohou téměř jediného amerického pivota (Chandler s Lovem odehráli dohromady v průměru 17 minut na zápas) a byl zápas od zápasu lepší. Jeho forma gradovala se závěrem turnaje, v posledních třech zápasech Odom doskočil dvouciferný počet míčů, navíc byl s to se v obraně úspěšně potýkat s vyššími a těžšími protivníky (Kaun, Javtokas, Erden). Odomovi nabytá pozice v národním družstvu vyhovovala a to se odrazilo v jeho výtečných, uvolněných výkonech. Speciální ocenění zaslouží pověstné "odomovky" - obouručné přihrávky s míčem nad hlavou přes celé hřiště, které s přesností kvalitního pravítka nacházely rozběhnuté spoluhráče.     

15 - Tyson Chandler
Nejvyšší muž sestavy světových šampionů se na hřiště v klíčových duelech dostával sporadicky, přičemž na jeho herním projevu byla patrná nezkušenost s "evropským" basketbalem i menší hráčská kvalita (v porovnání se zbytkem týmu). Kvalit charakterových ovšem má Tyson Chandler na rozdávání: jeho nepřehlédnutelná postava neustále hecovala spoluhráče na palubovce, dlouhé tělo se co chvíli zvedalo z pohodlné lavičky, aby povzbudilo souputníka ka kurtu; zkrátka týmový hráč jedna báseň. Chandler tušil už před turnajem, že na něj přílišná porce minut nezbyde, i tak vložil do šampionátu obrovské množství energie. 










Matěj Sýkora