Američané prvními obhájci na MS U19 od roku 1983

09.07.2015 - Redakce
počet přečtení: 900
vytvořeno 09.07.2015, upraveno 09.07.2015

Extrémně zajímavá podívaná, ale i přehled budoucích talentů a možná vládců světového basketbalu, se stěhovala z České republiky do Řecka. Ano, je to již dva roky, kdy v Praze nad bezednými koši létali takoví hráči jako Dante Exum, Dario Šarič či Aaron Gordon. Světové klání basketbalistů do 19 let tentokrát bylo k vidění na Krétě.

Extrémně zajímavá podívaná, ale i přehled budoucích talentů a možná vládců světového basketbalu, se stěhovala z České republiky do Řecka. Ano, je to již dva roky, kdy v Praze nad bezednými koši létali takoví hráči jako Dante Exum, Dario Šarič či Aaron Gordon. Světové klání basketbalistů do 19 let tentokrát bylo k vidění na Krétě.

Nastupující generace basketbalistů, kteří se chystají atakovat nejvyšší možné příčky v profesionálním basketbalu předváděla na Krétě úchvatnou podívanou. Intenzita a dynamičnost mladých hráčů čiší z každé akce, které se vešly do přehledu toho nejzajímavějšího, co bylo v Heraklionu k vidění.

Před dvěma lety v pražské O2 Areně usedli zpět na trůn Američané. Stejná reprezentace bude basketbalu mužů do 19 let kralovat i v nastávajícím dvouletém období. Američanům se totiž jako prvním od roku 1983 podařilo v této věkové kategorii obhájit titul. Cestu za ním jim však velmi zdatně křižovaly evropské týmy...

Nový formát turnaje odsunul co do důležitosti zápasy v základní skupině trochu stranou. Všechny týmy postupovaly do play-off a teprve ?osmifinále? rozřadilo družstva na ta, která si zahrají o medaile a zklamané reprezentace. Hned první skupina A se přitom ukázala jako velmi silná. Smůlu na soupeře měli hráči Egypta a Íránu, neboť hned v první fázi turnaje narazili na pozdější finalisty ? USA a Chorvatsko.

Američané procházeli turnajem jako nůž máslem, až přišlo semifinále a v něm číhající rozjetá domácí reprezentace. Do té doby bezchybní Řekové sice nad favoritem vedli pouze v první čtvrtině, ale po zbytek utkání se drželi na dostřel. Vždyť ještě tři a půl minuty před koncem ztráceli pouhé tři body. Závěr ale zvládli lépe soupeři a postoupili do finále. Řekové pak ke zklamání domácích fanoušků už nenašli dostatek sil na zápas o třetí místo, v němž podlehli Turkům, kteří ve svém semifinále mohli pošetřit síly, protože bylo rozhodnuté prakticky už v poločase.

Finále pak nabídlo podívanou, jaká se na takový vrchol akce sluší. Chorvati chtěli Američanům oplatit téměř dvacetibodovou porážku hned ze druhého dne turnaje. Ve vyrovnaném utkání si nenechali soupeře odskočit a ještě necelé dvě minuty před koncem základní hrací doby dokonce vedli. Američané si pak ale vzali vedení zpět, ale z titulu málem nemuselo být nic. Stačilo, aby Luka Božič udržel nervy. Tři sekundy před koncem měl za stavu mínus jedna k dispozici dva trestné hody. Prvním vyrovnal, ale druhý skončil na zadní obroučce. Američané ještě zkusili slibnou trojku, ale osud chtěl, aby turnaj trval ještě o pět čistých minut déle.

V prodloužení už vládli Američané, kteří tak obhájili své výsostné postavení. Kdo ví, jak by konečné pořadí turnaje vypadalo, kdyby Chorvati ještě před jeho začátkem kvůli kuriózní situaci nepřišli o očekávanou hvězdu turnaje Dragana Bendera. Celý problém byl v tom, že chorvatská federace má podepsanou partnerskou smlouvu se značkou Jordan. Bender ale patří do stáje Adidasu, o čemž podle vyjádření vedoucího chorvatské generace Vladimira Vanjaka informoval federaci až v Heraklionu s tím, že v jiné značce hrát nemůže. Na vyřešení situace nezbýval čas, a tak byl Bender poslán domů a Chorvati odehráli celý turnaj pouze s jedenácti hráči.

Nejlepším hráčem turnaje byl zvolen americký guard Jalen Brunson, kterého v nejlepší pětce doplnili spoluhráč Harry Giles, Chorvat Marko Arapovič, Turek Forkman Korkmaz a domácí Tyler Dorsey.