All-Star NBA: machři z Jablka, precizní Tony, Láska králem nezářících trojkařů a smečařská sinusoida

26.02.2012 - Redakce
počet přečtení: 1923
vytvořeno 26.02.2012, upraveno 26.02.2012


UKRÝVÁ 4 VIDEA!  All-Star Game víkend výlukové sezony NBA má za sebou klasický sobotní dýchánek dovednostních a střeleckých soutěží. Letošní předvečer bitvy mezi Východem a Západem milovníky naleštěných show neurazil, zároveň ale ani nepřinutil vyskakovat ze židle a freneticky provolávat "bravo". Za nejkvalitnější klání bychom mohli vyhlásit rozehrávačskou Skills Challenge v čele s veterány Parkerem a Williamsem.

UKRÝVÁ 4 VIDEA! All-Star Game víkend výlukové sezony NBA má za sebou klasický sobotní dýchánek dovednostních a střeleckých soutěží. Letošní předvečer bitvy mezi Východem a Západem milovníky naleštěných show neurazil, zároveň ale ani nepřinutil vyskakovat ze židle a freneticky provolávat "bravo". Za nejkvalitnější klání bychom mohli vyhlásit rozehrávačskou Skills Challenge v čele s veterány Parkerem a Williamsem.

I Development League má svoje hvězdy

Jako předkrm před hlavními chody byla fanouškům naservírována D-League podívaná. V lehkém ústraní borci z "farem" NBA předvedli představení, jež si svou atraktivitou s hlavními All-Star zápasy nijak nezadalo.

Vyrovnanou exhibici vyhráli poměrem 135-132 reprezentanti Západu, které vedl MVP zápasu Gerald Green - osmnáctka draftu NBA z roku 2005, která kromě působení ve čtyřech týmech NBA okoštovala chuť košíkové v Rusku, a nyní je prý na dobré cestě proniknout do sestavy LA Lakers.

Jedny z nejzajímavějších kousků večera se děly při soutěži D-League smečařů. Obhájce triumfu L.D. Williams do svých nohou opět napumpoval řádnou dávku dynamiky a své loňské vítězství obhájil.

Na přiloženém videu uvidíte dva z Williamsových letů, ten třetí - a nejlepší - na sestřihu bohužel chybí. Důvod neznáme, ale příznivci konspiračních teorií mohou s klidem tvrdit, že windmill 193 centimetrů vysokého borce zakončený carterovským vsunutím předloktí do koše by hlavní smeče večera příliš zastínil. 




Střílející hvězdy: Houston sestřelil Houston


Ve střelecké soutěži tříčlenných týmů (současný a bývalý hráč NBA + hráčka WNBA) byl první flek dobyt suverénním triem z Velkého jablka. Družstvo New Yorku zaznamenalo dva nejlepší časy dne a to především díky nestárnoucí opakovačce Allana Houstona.

Stejně jako v prvním kole i ve finále Houston velice záhy trefil pokus z poloviny hřiště, a tak společně s Landrym Fieldsem a Cappie Pondexter porazil... Houston (Chandler Parsons, Kenny Smth, Sophia Young).

Šikovní playmakeři: D-Will s ex-zoufalým manželem Tonym zničili omladinu

Skills Challenge se hrubě nevydařila mladým borcům. Nabušené nohy Irvinga, Westbrooka a Walla sice kmitaly o něco rychleji nežli léty v NBA ošlehané údy dua Williams-Parker, to ale samo o sobě nestačilo.

Kyrie Irving se zřejmě příliš "vyšťavil" v pátečním zápase Stoupajících hvězd, výkon Johna Walla by zase jízlivého pozorovatele mohl přimět k prohlášení, že se na washingtonském rozehrávači projevila neschopnost proměnit střelu a nezvyk přesně přihrát.

Vítězem se nakonec stala ostruha Tony, která za obě dvě absolvovaná kola předvedla jen jedno zaváhání (minutou přihrávku o zem uvidíte na videu). Deron Williams ve finále nenavázal na svůj bezchybný úprk z kola číslo jedna, když vyhořel na střelecké položce.





"Romantická" trojkopalba: zvítězila šťastná Láska


Po prvním kole se zdálo, že fenomenální pravačku miamského "Krále rohu" Jamese Jonese nikdo nezastaví. Jones za silného povzbuzování spoluhráčů s čísly 3 a 6 nasbíral nejlepší výkon dne (22 bodů) a suše postoupil do finále.

V něm ale selhal (11 bodů), čímž uvolnil prostor slávy pro dvojici Kevinů. Ani těm se ale nevedlo zrovna historicky, a tak lídrovi minnesotské smečky Vlků postačilo k triumfu nad oklahomskou bouří Durantem 17 punktů. To je nejnižší skóre šampiona za posledních deset let.

Pan Láska jakožto vítězný power forward navázal na titul Dirka Nowitzkého z roku 2006 a to i přesto, že se hned dvakrát účastnil rozstřelu (s Chalmersem o postup do finále a s Durantem o celkový primát). 

Anthony Morrow z New Jersey Nets nastoupil do soutěže v dresu legendárního Dražena Petroviće, jehož komentující Reggie Miller označil za nejlepšího střelce, kterého kdy viděl.




Slam dunk contest: Vítězství za jednu smeč
     
 
Smečařský vrchol večera ani letos nedosáhl nebeských výšin z let, kdy vzduchem plachtily ikony Jordan, Wilkins, Carter, Richardson nebo Howard. Každý ze čtyř borců předvedl něco poměrně zajímavého, žádný ale zcela neoslnil.

Vítězem se v novém formátu soutěže (jen jedno kolo o třech pokusech pro každého, hlasování pouze v rukou fanoušků) stal Jeremy Evans, jenž na poslední chvíli nahradil zraněného Imana Shumperta.

Vytáhlý mladík z Utahu, jenž na sebe letos upozornil prorážejícím monstr-dunkem přes Geralda Wallace, byl v prvním a posledním pokusu hodně průměrný, báječná smeč číslo dvě mu ale k trofeji stačila. Přeskok sedícího Gordona Haywarda zakončený zasmečováním dvou nahozených míčů byl nápaditý i efektní.

Pouze o jedno procento hlasů skončil druhý Chase Budinger, který se nejprve elegantně přenesl přes rappera P-Diddyho, aby své účinkování zakončil vylepšenou verzí slavné smeče s páskou přes oči. Na to, že Ceballosova předloha zpřed dvaceti let byla onehdá zařazena mezi top 10 nejhorších pokusů historie smečařských soutěží, šlo o odvážný počin.

Nehledě na hlasování čtyř milionů fanoušků zřejmě nejlepší byl Paul George, jemuž ale v každém pokusu něco málo uškodilo. Při přeletu obra Roye Hibberta si tuze pomohl levou rukou, při smeči ve tmě z jeho výborného kousku nebylo - s trochou nadsázky - nic vidět a atraktivita obtížného třetího triku byla oslabena tím, kolikrát jej Pavel Jiří opakoval.





Taková byla sobota, to hlavní ze "všehvězdího" víkendu však teprve přijde. Všichni, kdo si libují v "dokonale krásné" hře bez soutěživosti, v ofenzivních manévrech bez obran a ve smečích, jimž tleskají i potupení soupeři, se dočkají již brzy. All-Star Game startuje o půl druhé ráno SEČ z neděle na pondělí. Přenos na Nova Sport začíná v 1:00.


Matěj Sýkora