Čtyři čtvrtiny snů, povýšený Kubálek a čarovná Katka

17.04.2012 - Redakce
počet přečtení: 1434
vytvořeno 17.04.2012, upraveno 17.04.2012

ECHO SEMIFINÁLE ŽBL    Pro VŠ Praha právě končí nejlepší týden v jejich dějinách. Přestože klub v semifinále Excelsior Ženské basketbalové ligy vypadl 0:3 na zápasy, dokázal víc než předchozím postupem do semifinále Basketbalového poháru žen České pošty i třemi ligovými výhrami nad Friscem IMOS Brno. Dokázal přehrávat přední evropský tým ZVVZ USK Praha.

Pro VŠ Praha právě končí nejlepší týden v jejich dějinách. Přestože klub v semifinále Excelsior Ženské basketbalové ligy vypadl 0:3 na zápasy, dokázal víc než předchozím postupem do semifinále Basketbalového poháru žen České pošty i třemi ligovými výhrami nad Friscem IMOS Brno. Dokázal přehrávat přední evropský tým ZVVZ USK Praha.

Obměněný kádr loni devátého celku ligy zvládl být po devět ze dvanácti čtvrtin konkurenceschopný proti mistryním. Řeč je o prvním poločase (48:53) úvodního zápasu (68:88) a třech čtvrtinách (58:60) zápasu třetího (65:79). A také o čtyřicetiminutovce zápasu druhého. Výsledek 70:70 před prodloužením je zapsán do klubové kroniky - platí to i přes následnou prohru 74:82 po 45 minutách.

Největší výhry pro VŠ? Čtyři získané čtvrtiny. A skvělé střelecké sebevědomí pro souboje o třetí místo s Karou Trutnov. Do obrany USK totiž "Véešky" zakončovaly vždy nad 40 procent, paradoxně nejhůř si vedly ve druhém klání, naopak v tom třetím vystřihly dokonce 48procentní střelbu.

Co bylo špatně? Dovolit sokovi útočný doskok. Tam byl pokaždé lepší, v prvním a třetím semifinále takto získal po 20 šancích na další střelu.

Třetí trenér na scéně

Kromě cenných proher si VŠ Praha může zapsat do dějin také třetího hlavního kouče. Po Zdeňku Sýkorovi a Petru Tremlovi se dočkal Pavel Kubálek. První semifinále odkoučoval namísto tradičního Petra Tremla, plnícího povinnosti s mužskou reprezentací do 17 let. Mimochodem, k ruce Kubálek dostal Sandru Smejkal, fanouškům známou spíš pod dívčím jménem Le Dréan. Ovšem od druhého utkání bylo vše, jak má být. Treml, Kubálek i Smejkal se vrátili na své tradiční posty.

Hrdinka Bartoňová

Kdo podával nejstabilnější výkony? Kateřina Bartoňová, do loňského prosince hráčka USK. 14 bodů a šest asistencí. 13 bodů a čtyři asistence. 14 bodů a čtyři asistence. To je poctivý příspěvek v jednotlivých utkáních od rozehrávačky, která byla donedávna známá spíš pro svou nespolehlivost.

Kapitánka za očekáváním

Krůčkem chybějícím k překonání favorizovaného soupeře mohl být rozkolísaný výkon od zkušené kapitánky Petry Reisingerové (na snímku). 14,3 bodu a 6,7 doskoku má blízko celosezonním průměrům 15,3 bodu a 8,5 doskoku na zápas. Potud vše v pořádku. Jenže ve druhém střetnutí to bylo 24 bodů a 10 doskoků, zatímco v tom prvním jen osm bodů a šest doskoků. A ve třetím duelu se po jedenáctibodové první půli Reisingerová už střelecky odmlčela.

Devět trojek od Callens

Správnost belgického nákupu Evelien Callens potvrzují její tři dvouciferná střelecká představení. Velkou vzpruhou jsou především tříbodové příspěvky. V každém ze semifinále dodala Callens tři trojky - ovšem s proměnlivou úspěšností. A kritika? Rychlé čtyři fauly v úvodním duelu a předčasný konec po pěti chybách v tom třetím. To se nevyplatilo.

Minuty pro mladé, obnovená premiéra

Cennou zkušeností do budoucna mohou být minutky teenagerek z okraje lavičky. Naďa Salačová si palubovku osahala na 12 a půl minuty, Dominika Pohunková na bezmála 11 minut a Tereza Matulková na minutku a čtvrt.

Dodejme, že žádná ze tří zmiňovaných dívek se do střelecké listiny nezapsala. Na rozdíl od 177. ženy, která zasáhla do tohoto ligového ročníku - rozehrávačky Renaty Pudlákové. Juniorská reprezentantka se vrátila po vleklém zranění na poslední dvě minuty série a dostala šanci ke dvěma trestným hodům. Oba proměnila.
 

Bohdan Zakoš