07.11.2014 - Redakce
počet přečtení: 2019
vytvořeno 07.11.2014, upraveno 07.11.2014
ECHO ČESKÉHO DERBY EUROLIGY Fantastické divadlo nabídlo euroligové dějství číslo 4 v podobě českého derby, jež bylo zároveň Zápasem týdne. A nemálo se na tom svými dechberoucím zákroky a akcemi podíleli možná jen dočasně záložní rozehrávač Barcelony Tomáš Satoranský a také první power forward až pivot Fenerbahce Istanbul Jan Veselý.
ECHO ČESKÉHO DERBY EUROLIGY Fantastické divadlo nabídlo euroligové dějství číslo 4 v podobě českého derby, jež bylo zároveň Zápasem týdne. A nemálo se na tom svými dechberoucími zákroky a akcemi podíleli možná jen dočasně záložní rozehrávač Barcelony Tomáš Satoranský a také první power forward až pivot Fenerbahce Istanbul Jan Veselý.
Oba se svými týmy servírovali deseti tisícům fanoušků v Ulker Areně basketbal v tom nejluxusnějším balení. Fenerbahce se oproti ostudnému vystoupení v Aténách nejméně o polovinu zvedlo, bez čehož by nemělo španělským šampionům nejmenší šanci čelit. Jenže Barca má hráče, kteří umějí převeliké věci, a i proto si odvezla těsný triumf 80-78. Nadále tak zůstává v C-skupině smrti neporažena.
Nejdřív ale výkony obou Čechů...
V základu Fenerbahce, v němž nečekaně chyběl top skórer týmu Goudelock, začal utkání jako obvykle Jan Veselý, který ihned stáhl jako top rebounder týmu doskok v obraně a v útoku přes něj tým několikrát hrál do koše, ať už při postupu zády nebo čelem. Veselý, který se tuto hru pod Obradovičem stále teprve učí, a ještě nemá zažité všemožné finty a další fígle pivotů, však přes dlouhé ruce Tomiče či Doellmana nedokázal své pokusy (ortodoxně zleva o desku) úspěšně zakončit.
Po jednom útoku i s podivem zvedl ruce směrem k rozhodčím, za což se podle předsezonního výkladu euroligového arbitra Roberta Vyklického mají letos okamžitě udělovat technické chyby. Po několika gestikulačně velmi bohatých reakcích hráčů v tomto utkání, kdy žádné tresty nenásledovaly, se však zdá, že sudí jsou zatím benevolentní. Jak přitom podotkl Vyklický, pokud tato gesta rozhodčí trestat nebudou, nemusí si pak zapískat klidně měsíc nebo i do konce sezony. A to nyní na technickou stačí jen vykročit jediný krok směrem k rozhodčímu nebo se k němu po výroku prudce otočit hlavou, případně vyslat ostřejší pohled.
Proč takový důraz na mizení emocí z emocemi jinak nabité hry?
Na svém společném setkání si to v létě vyžádali sami euroligoví trenéři, kteří jsou přitom přehnaná gesta a tlak na rozhodčí sami zvyklí využívat v míře větší než hojné. I podle tohoto utkání se však zdálo, že i takový Željko Obradovič své výstupy směrem k sudím omezil, což platilo například i pro utkání v polském Lubinu, kdy jej Basketmag sledoval po celé utkání z několika metrů. Časy se nejspíš mění.
Veselý, který za celý zápas neházel ani jeden trestný hod, se nakonec prosadil až z pohotového dopichu krátké střely spoluhráče. V obraně si své odvedl a poprvé střídal po sedmi minutách. Na hřiště se vrátil v závěru druhé čtvrtiny, kdy zblokoval střelu najíždějícího Navarra, a poločas končil po jednom zakončení z brejku na 4 bodech (z pole 5/2), 3 doskocích a -4 bodech.
Tomáš Satoranský, po utkání číslo 1 Euroligy v asistencích na 40 minut a číslo 19 v ratingu na 40 minut, se poprvé přihlásil do hry po necelých šesti minutách za stavu 12-8. A zahájil famózně! Ihned nabil Doellmanovi na trojku, v dalším útoku najel zleva přes obránce k úspěšnému zakončení, načež v následující obraně získal míč a v brejku vybídl k báječnému alley-oopu Abrinese. Jakoby ale stále neměl dost, obútok šel na útočný doskok a vyšrouboval se k parádnímu tip dunku (smeč dopíchnutím nepřesné střely spoluhráče přímo z výskoku)!
Satoranský se navíc bránil s menším a velmi hbitým Goudelockem, kterého nejenže na nohách stíhal a neskákal mu na střelecké finty, ale hned v dalším útoku po tip dunku od něj získal i faul. Ty si vynutil i v dalších dvou útocích, ale protože spoluhráči přestali být produktivní, Fenerbahce vyhrálo první čtvrtinu 21-19.
Statisticky nejužitečnější hráč hostů v první čtvrtině Satoranský zahájil úspěšně i druhou periodu a hned svou třetí asistencí vyzval k úspěšnému zakončení centra Pleisse. A pak vykouzlil "Dělený blok noci", když se převtělil do role "protektora obroučky" - odkudsi přiletěl a odmrštil "do páté řady" míč, který už opustil ruku zakončujícího Bjelicy. Zanedlouho dokázal 1 na 1 přibrzdit u půlicí čáry i Gouedelocka, který už se rozfičel do protiútoku, v němž by proti jinému obránci dávno uháněl až do koše.
Když ve 14. minutě český playmaker střídal, po své minuté trojce a také po ztrátách spoluhráčů za stavu 27-21, měl na kontě 4 body (z pole 3/2), 2 doskoky, zisk, blok, 3 asistence, 3F+ a žádnou ztrátu. Byl sice -2, ale sám nemohl udělat o mnoho víc, když v ratingu byl po první půli (41-41) těsně druhý jen za centrem Tomičem.
Start druhého poločasu mohl utrhnout nečekaný tah kouče Obradoviče, který zahájil s ultra mobilní sestavou s Bjelicou na power forwardu a Veselým na pivotu. To sice znamenalo trochu nepoměr při bránění elitního centra Tomiče, který se přes Čecha hned dvakrát snadno prosadil, ale také si na něm udělal útočný faul, který se možná stane předmětem dodatečného přezkumu Euroligy.
Ta hodlá letos přísně potírat i nejrůznější přihrávání faulů a přehnané reakce hráčů, snažících se získat faul. Souboj Tomiče s Veselým byl nejspíš hraniční, nicméně platí, že sudí mají nyní povinnost flopping vymýtit a v podobných situacích lze očekávat, že technické chyby letos budou létat, anebo hráči raději nebudou riskovat. Zde opět poučka Roberta Vyklického: pokud se bránící hráč snaží při srážce floppovat, vyletí mu nejdřív dozadu hlava (případně pro větší efekt i ruce), naopak pokud jde o pád skutečně zapříčiněný vražením útočníka, měl by se jako první prohnout střed těla.
Pro Tomiče byl uvedený souboj už druhou ztrátou v úvodu druhé půle a kouč Pascual jej tak - zřejmě i kvůli navýšení mobility v obraně - stáhl. Fenerbahce však nabité převahy (54-47), již Veselý podpořil dvěma asistencemi i čištěním obranného doskoku (naopak nevyužil několika možností zakončení zpod koše a po 4 minutách střídal), nezužitkoval k dalšímu navýšení náskoku a od stavu 58-51 se začal datovat jeho postupný pád, v první fázi zosobněný v obratu Barcy na 58-62.
K němu nemálo přispěl i první rozehrávač Huertas, který v utkání zajistil 9 bodů. Ale jak! Všechny po (čtyřech) střelách z dvojtaktu nejméně z 5 metrů od koše (úplně tak zastínil Navarra), včetně nouzové trojky se sirénou v závěru poločasu z levé části hřiště a o desku!
Brazilec odehrál celkem 28 minut (6 asistencí, 2 ztráty, -4) a Satoranský jej v druhé půli nahradil jen na několikaminutový úsek v poslední čtvrtině. Tam nejdřív v brejku zaznamenal svou čtvrtou asistenci, získal i 4. faul, ale při aktivní hře do koše nevyužil dvou ne zcela snadných zakončení z dvojtaktů a vzápětí se vrátil na lavičku. Zápas uzavřel na 4 bodech, 4 asistencích, 4F+ (sám nefauloval), 3 doskocích, 1 zisku, 1 bloku, 0 ztrátách a -4 bodech za necelých 12 minut. Jeho užitečnost (14) byla třetí nejvyšší po Olesonovi (16 bodů, trojky 4/4) a Doellmanovi (12 bodů, 6 doskoků).
Mezitím se ke své poslední sekvenci odebral na hřiště Veselý, aby se podepsal pod utkáním "Sdíleným blokem večera". Tomič se už už chystal zakončit parádní alley-oop, když vtom se za ním zjevila ruka Veselého, který ve vzdušném souboji přibil míč na desku a důrazně tak odmítl už skoro jisté dva body hostů. Akce, jaká se vidí jen párkrát za sezonu, ale ne tu evropskou.
Veselý završil své účinkování na 4 bodech (7/2 z pole), 7 doskocích, 2 asistencích, 2 blocích, 1F+ a +3 bodech za 16 minut (pátý nejužitečnější z týmu).
Fenerbahce mnohem lépe než na Panathinaikosu bránilo, Barcelona si přesto asi nejvíc pomohla 8 trojkami (z 18 pokusů, domácí 12/2) a v druhé půli i rychlým přechodem do útoku.
Fenerbahce v ofenzivě stále limituje přespřílišné driblování Goudelocka (do půle 2 body, nakonec 16, ale také -5 za 30 minut), který tak zjednodušuje soupeři obranu. Barcelona si jej navíc do poločasu báječně předávala i díky pohyblivým dlouhým hráčům a za každou cenu se snažila dostat míč z jeho rukou.
Fenerbahce se naopak dařilo, když šla dolů přes skvělého centra Žoriče, který ale ke 12 bodům z první půle přidal po změně stran už jen šest dalších. Své si řekl ještě Bjelica (14) a Preldžič (11), vedle 9 bodů Hickmana už ale nikdo další nic výrazného nepřidal. Je zajímavé, kolik prostoru dostává turecký teenager na rozehře Sipahi, který stále chodí do základu, tentokrát i na úkor Goudelocka. Kouč Obradovič jej má možná za úkol za každou cenu rozvíjet, i v zájmu dospělé repre. Jednou a jedinou statistikou mladíka proti Barce bylo 5 faulů. Na druhé straně za svých 14 minut ve hře byl 13 bodů v plusu.
Barceloně, které se povedlo vyrovnat se soupeři na útočném doskoku i v bodech zpod koše, vedle již zmíněných hráčů dále drželi Tomič (12) a po 30 minut už i Navarro (11+5 asistencí). Na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny tým hodně podpořil body i Oleson, který navíc v obraně naháněl Goudelocka.
Fenerbahce se ovšem v žádný moment nevzdávalo a po dotažení manka měl Preldžič poslední trojku na vítězství, kdy však na rozdíl od Světového poháru kompletně minul obruč.
Kouč vítězů Xavi Pasucal si cenil velmi důležité výhry na půdě těžkého soupeře, ale ve hře týmu našel i jisté mouchy. "V utkání byla z naší strany lepší druhá půlka, ovšem s výjimkou posledních tří minut, kde jsme nad hrou ztratili kontrolu a pošramotili si tak částečně svůj dobrý výkon."
Trenér domácích Željko Obradovič podotkl, že proti Barceloně není snadné dobře bránit po celých 40 minut. "Já ale mohu říct, že jsem pyšný na své hráče za to, jak hráli. Rozhodoval jeden míč a celkově jen malé detaily. Naše hra vypadala úplně jinak než před týdnem na Panathinaikosu a v tom musíme dál pokračovat."
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz