26.9. Všechno si ukrutně bere. Víc než jeden člověk může unést. Už po třech hracích dne je na kouči reprezentantek hodně znát, jakému tlaku je on i jeho tým na celoplanetárním basketbalovém šampionátu v domácím prostředí vystaven.
Je patrné, jak rád by se už vyhnul opakujícím se otázkám na vysoký počet ztrát družstva, na katastrofální trojky, na výpadky opor, na psychický stav a zatím nezahnatelnou nervozitu svých svěřenkyň. Otázkám, které následují i po vyhraných zápasech.
Zvlášť on, který širší publicitu podle svých kolegů nemá dvakrát v lásce.
Hrát doma je darem i balvanem zároveň. A protože s MS doma dost dobře nejde mít předchozí zkušenosti, musí se s ním hráčky i trenér vyrovnávat za pochodu. Navíc devět zápasů za 11 dnů, to je porce jen pro supermany. Tedy supermanky.
"Myslím, že to je nejtěžší turnaj ve sportu. Ani muži nehráli tak často," podotkne Lubor Blažek. A přizná, že ač tušil, že tým bude vystaven velkému zájmu a náporu mnoha vlivů, realita jeho očekávání ještě předčila.
"Jde ale o mistrovství světa a všechno tohle k tomu patří. Nejde se na to vymlouvat, jen si musíme zvyknout."
Myslí i to, že otázky po jednom jediném zápase jdou do několika desítek. Tolik jich většina hráček nedostane možná ani za celou ligovou sezonu. Samy ostatně před turnajem přiznávaly, že na rozhovory nejsou zvyklé.
Jak dotazová smršť vypadala třeba po vydřeném vítězství nad Japonskem, kdy do poslední chvíle hrozilo, že soupeřky mohou ještě Češkám ukradnout výhru?
Otázka: "Co se stalo, že jste přišli o 19bodové vedení? "
Odpověď: "...zápasy probíhají ve vlnách běžně. Není to tak, že když někdo vede o 19, tak o tolik i vyhraje. Tak to nefunguje."
Otázka: "Některé hráčky byly viditelně unavené. Co se s tím dá dělat?"
Odpověď: "Dělali jsme, co jsme mohli a nakonec jsme to zvládli. Jen doufám, že u některých, kterým se nedaří, se neblíží nějaká nemoc... Fyzická únava úzce souvisí s tou psychickou a na tom je třeba pracovat. Psychická únava je teď veliká, protože vlivů, co tu do toho (dění kolem týmu) vstupují, je hodně. Proto volný den využijeme na zklidnění."
Otázka: "Je to, že se některým hráčkám nedaří, hodně o hlavě?"
Odpověď: "Jsem přesvědčen, že to je jenom v hlavě. Hráč, když je sám se sebou nespokojený, akorát se tím ubíjí a my ho musíme dostat do pohody. Proto budu s nimi muset mluvit, abych je v tom nenechal a pozitivně je motivovat. Tenhle tým má ale tu sílu, že když to nejde jednomu, chytne se druhý, tak jako s Japonskem Edita Šujanová. Nikdo vůbec nečekal, že tenhle krok udělám a ona hrála velmi dobře. Příště to bude zase někdo jiný."
"Stejně jsme mluvili i o tom, že porážka od Ruska je nepříjemná, ale že Japonsko musíme postavit hlavně na kvalitní obraně, a i když bránit Japonky není ani trochu jednoduché, my jsme to zvládli. Až když přišly naše zbytečné přihrávky do země nikoho, tak tam soupeřky získávaly sílu."
Otázka: "Které z nepěkných statistických čísel vám vadilo nejvíc?"
Odpověď: "Ztrát bylo víc (22), ale je zajímavé, že když měly 26 ztrát Rusky, nikdo nebral v potaz naši kvalitní obranu. U Japonek je potřeba říct, že v obraně makaly tvrdě, měly fantastický pohyb a my se dostávali do problémů. To ale není nic tak zvláštního. Já se už ale k tomu nechci vracet. Nemůžeme se tím týrat po vyhraném zápase. My si tu výhru potřebujeme taky užít."
Otázka: "Váš asistent Beneš prý při zápase zešedivěl o 10 let. O kolik vy?"
Odpověď: "Já ještě o víc, ale na mě už to není tolik vidět."
Otázka: "Očekáváte, že vaše výkony budou pokračovat v dosavadním provedení, nebo půjdou nahoru?"
Odpověď: "Jsem přesvědčen, že výkon půjde nahoru a jsem také přesvědčen, že ani Japonsko, ani Argentina nebyli slabí soupeři... Věřím, že to, že jsme skončili druzí ve skupině, přinese uklidnění."
Otázka: "Jak moc byla unavená Horáková a je zdravá?"
Odpověď: "Unavená je. Pokud jde o zdraví, žiju v domnění, že je zdravá. Doufám, že zdravotní problémy, co byly těsně před MS, se v týmu nějak nerozšiřují."
Otázka: "Proč nehrála Ferančíková, která hrála málo i s Ruskem?"
Odpověď: "Někdy se protočí 12 lidí a po Argentině byla kritika, že jsem to protočil příliš hekticky. Jindy člověk vidí, že se chytla Edita a já nepotřeboval na té pozici rozehrávat další, což by toho prvního mohlo zabrzdit."
Otázka: "Jak jste zatím na turnaji spokojený se střeleckou úspěšností?"
Odpověď: "Úspěšnost není dobrá - už od přípravy s Řeckem, kdy jsme ji měli 60 procent, jde jen dolů. Příčina se hledá těžko, ale i tomu se budeme věnovat."
A tak pořád dokola. A to byl jen výsek otázek na trenéra a ještě ne všech. Na spoustu dotazů ani nejde dost dobře pořádně odpovědět, protože trenér hráčky za ruce na hřišti nevodí. Přesto musí nějakou odpověď najít.
Pokud jde o rétorické schopnosti, jsou kouči mediálně sledovanějších sportů za kariéru těmi nejlépe proškolenými. Je to zkušenost, která by si od nejednoho z nich zasloužila i knižní zpracování.
Titul by se mohl jmenovat: "Příručka pro mediální komunikaci sportovního kouče."
Petr Hamták
Foto: carlosnovotny.com