8. asistent ME Welsch o krytí Rubia, jiných rychlostech Španělů, rozpadlém útoku i o docházejícím maskování

08.09.2013 - Redakce
počet přečtení: 1810
vytvořeno 08.09.2013, upraveno 08.09.2013



INTERVIEW BASKETMAGU
  I když se podobně jako ostatní lvi potýká se střelbou, v pro svou pozici rozehrávače důležitých kolonkách zapisuje dobrá čísla. Po dvou utkáních ME byl dokonce pátým top asistentem s průměrem 6. Po duelu se španělskými obhájci trofeje sice tato cifra o něco poklesla, nicméně průměr 4,7 (8. nejlepší na turnaji) na 1,7 ztráty za 24 minut je stále velmi solidní. V duelu s jedním z horkých favoritů turnaje v kulise 2150 diváků musel navíc Jiří Welsch na rozehře strávit o něco víc času, než by se očekávalo (22 minut), neboť ústřední dirigent Satoranský musel několikrát po nabrání faulů nuceně střídat. Nyní už bude hovořit o různých aspektech hořké porážky 39-60 sám pamětník všech českých Eurobasketů.

I když se podobně jako ostatní lvi potýká se střelbou, v pro svou pozici rozehrávače důležitých kolonkách zapisuje dobrá čísla. Po dvou utkáních ME byl dokonce pátým top asistentem s průměrem 6. Po duelu se španělskými obhájci trofeje sice tato cifra o něco poklesla, nicméně průměr 4,7 (8. nejlepší na turnaji) na 1,7 ztráty za 24 minut je stále velmi solidní. V duelu s jedním z horkých favoritů turnaje v kulise 2150 diváků musel navíc Jiří Welsch na rozehře strávit o něco víc času, než by se očekávalo (22 minut), neboť ústřední dirigent Satoranský musel několikrát po nabrání faulů nuceně střídat. Nyní už bude hovořit o různých aspektech hořké porážky 39-60 sám pamětník všech českých Eurobasketů.

Jiří, co způsobilo po zejména obranně dost dobrých 30 minutách tu bídnou poslední čtvrtinu, ztracenou 2-13?
Bylo to dané vývojem celého zápasu. Už se nám úplně rozpadla hra, dělali jsme ztráty. Ty jsme měli i předtím, ale to se nám to ještě dařilo maskovat některými lepšími momenty. Španělé zápas kontrolovali od začátku, my byli pozadu, a když se nám párkrát podařilo přiblížit na pár bodů, sami jsme se srazili nějakou hloupou chybou a nechali je zase odskočit. Ta čtvrtá čtvrtina byla tedy jen výsledkem vývoje celého zápasu, který jsme v útoku neodehráli vůbec dobře.

Do půlky jste měli 7 ztrát, dokonce o jednu méně než mistři Evropy, čemu pak přičíst těch 13 z druhé půlky (z toho 7 za třetí čtvrtku)?
Asi tomu tlaku Španělů v obraně a naší nepozornosti a neopatrnému zacházení s míčem. Proti tak silnému soupeři je třeba ztráty limitovat, protože oni je trestají jednoduchými koši. A my jsme měli příliš těch jednoduchých, kdy jsme to hodili buď do autu nebo jim přímo do ruky.  

Při obrovské přechodové rychlosti soupeře i jeho pohyblivosti v obraně, jak se na vás projevoval v druhé půlce úbytek sil?
Nevím, jestli to mělo vliv, ale je to možné. Po dni volna jsme se nicméně cítili fyzicky dobře. Oni Španělé nehráli v nějak ohromném tempu, často čekali na Marca Gasola, až se dostaví na útočnou půlku, a jejich kouzlo spočívalo ve střídání tempa. Dokázali trestat naše ztráty lehkým košem nebo akcí 1 na 0 nebo 2 na 1, ale když si v obraně doskočili, taky dokázali zorganizovat postupný útok a vytvořit si dobré pozice.



Dojmově mi kolega z rozehry Satoranský přišel, že do zápasu vstoupil až trochu přehecovaný, jak moc chtěl v souboji proti soupeřům z ACB a NBA uspět. A pak z toho vyplynuly jeho rychlé fauly. Jak velký vliv potom jeho výraznější absence ve hře měla?           
Je naším prvním rozehrávačem a klíčovým hráčem, takže ty problémy s fauly na naši hru vliv měly. Na druhou stranu bylo hodně pozitivní, že vůbec hrál, protože po tom, co na něj v předchozím zápase dopadl Lampe, to s ním vypadalo všelijak.

Plusem bylo téměř dokonalé pokrytí Marca Gasola, který měl 2 body z pouhých 4 střel z pole. Jak dobrou práci jeho strážci odvedli?
Dobrá byla určitě, je to jejich klíčový pivot a proti všem obráncům měl výškovou i váhovou převahu. Byl to už druhý zápas, kdy se Honza Veselý nebo Petr Benda dokázali vypořádat s větším, silnějším a těžším centrem soupeře. Na druhou stranu Gasol se v tomhle týmu staví spíš do pozice jakéhosi přihrávače, rád se pohybuje dál od koše, někde na čáře trestného hodu, a když postaví clonu na míč, neroluje úplně agresivně ke koši, ale spíš si hledá pozici dál od koše.   

Nejde pominout ani hvězdného Rickyho Rubia (měl jen 3 asistence). Minimálně do půlky to vypadalo, že jste mu při průnicích ke koši velmi dobře zavírali přihrávkové koridory do vymezeného území a on musel posílat míč jen na trojku. Jak výrazně jste na tomhle pracovali?
Základem jejich hry je samozřejmě pick and roll, protože na to mají vhodné hráče jako Rubia, Calderona nebo Rodrigueze. Rickyho známe a jeho prioritou je tvorba pozic pro spoluhráče. Když tedy hraje pick and roll, nehraje ho pro sebe, a my jsme se navíc snažili způsoby obrany i měnit. Když ho hrál na straně, chtěli jsme ho držet u postranní čáry. Když ho hrál ze středu, tak jsme někdy měli chodit před a jindy zase pod clonou, abychom mu zavřeli prostor k nájezdu do vymezeného území, kde se velmi dobře orientuje a vytváří dobrými přihrávkami pozice ostatním. On ale i tak hrál dobrý zápas a byl jedním z jejich lepších hráčů.     

-trh-