300 milionů je 300 milionů
25.02.2010 - Redakce
počet přečtení: 2805
vytvořeno 25.02.2010, upraveno 25.02.2010
Tuhle cifru nemůže žádný byznysmen ignorovat. 300 milionů lidí: tolik mužů, žen, chlapců a dívek podle odhadů v Číně hraje basketbal, nebo se mu nějak věnuje. To je bratru stejně človíčků, jako žije obyvatel v celých Spojených státech. Není proto divu...

Tuhle cifru nemůže žádný byznysmen ignorovat. 300 milionů lidí: tolik mužů, žen, chlapců a dívek podle odhadů v Číně hraje basketbal, nebo se mu nějak věnuje. To je bratru stejně človíčků, jako žije obyvatel v celých Spojených státech.
Není proto divu, že do zdejší ligy čerstvě zavítal nechtěný syn NBA Stephon Marbury. Daleko víc než kvalita soutěže ho jistě zajímal potenciál místního trhu, kde může prodat pěkných pár párů bot své značky.
Právě čínská liga je nyní v ohnisku zájmu ještě daleko větších finančníků. Podle nejnovějších zpráv z veliké země společnost vlastněná v Číně narozeným, nyní však již americkým byznysmenem Kennym Huangem a také členem jedné z nejbohatších rodin za planetě Zemi, teprve 31letým Adrianem Chengem, uzavřela s vedením ligy dlouhodobou dohodu, že ji bude řídit.
Poprvé tak dojde k tomu, že soukromá firma bude spravovat profi ligu nějakého sportu v zemi. "Je to významný krok v dějinách čínského sportu," pochválil se Huang.
Čínského potenciálu si je vědoma i NBA, která před rokem a půl založila společný podnik s korporací AEG za účelem výstavby minimálně tuctu arén, s vizáží těch v NBA, převážně v čínských metropolích. Už od ledna 2008 existuje společnost NBA China, která by se jednou mohla vyvinout v ligu spřízněnou s NBA.
Přestože už se to zdálo jako hotová věc, Huang zatím stále čeká na schválení svého vstupu do majetkové struktury Cleveland Cavaliers, kde měl zájem o 15 procent akcií.
Mimochodem, Huang se loni stal prvním zahraničním majitelem klubu v čínské lize, když si koupil Jilin Northeast Tigers. Jiná jeho firma zase exkluzivně zastupuje slavný baseballový tým New York Yankees.
Petr Hamták