Od listopadu konečně bez bublin. Snad

22.08.2021 - red
počet přečtení: 1268
vytvořeno 22.08.2021, upraveno 22.08.2021

OHLASY K LOSU KVALIFIKACE ME ŽEN Čtvrtý tým letošního EuroBasketu Bělorusko, nejtěžší soupeř ze šestého koše Nizozemsko (jen o skore v kvalifikaci mu unikla účast na letošním ME) a papírově nejslabší Irsko (nezúčastnilo se ani poslední kvalifikace), to je sestava protivnic českých basketbalistek, nalosovaných ze třetího koše, pro rok a půl trvající kvalifikaci mistrovství Evropy 2023, jež pohostí Izrael se Slovinskem.

„Bělorusky jsou z druhého koše přijatelnější soupeř, určitě tam byli i silnější. My jsme měli možnosti si proti nim letos v létě zahrát dva přípravných zápasy před mistrovstvím Evropy, tak víme, co nás bude čekat. Hrají rutinní basketbal založený na spolupráci hráček, které se dlouho znají. Uvidíme, zda zkušené hráčky půjdou s týmem dále. Viděli jsme, že když v zápasech prostřídaly, jejich kvalita šla dolů,“ uvedl na adresu favorita skupiny I trenér národního týmu Štefan Svitek.

„Nizozemsko to v poslední kvalifikaci mělo hodně těžké. Stejně jako Slovensko a Maďarsko dosáhlo na bilanci 2-2. Určitě je na vzestupu a je to nebezpečný tým, ale dá se s ním hrát. Irsko je pro nás velká neznámá. V posledních letech zaznamenalo úspěchy v mládeži, takže začalo dobře pracovat i v ženském basketbalu,“ ocenil trenér další dva soupeře ze skupiny.

S losem je osobně spokojený. ”Už se těším, až se vrhneme do přípravy i s obměněným reprezentačním družstvem. Uvidíme, na co budeme mít, proto jsem ve vyjádřeních k síle skupiny opatrný.“

2596NGI.jpg

Podle vyjádření Kamila Nováka, regionálního ředitele FIBA pro Evropu, se pracuje na tom, aby kvalifikace mohla proběhnout ve stejném formátu jako před pandemickou situací, tedy se zápasy doma a venku a bez bublin. Pokud se situace výrazně nezhorší, měl by se tak národní tým poprvé od listopadu 2019 představit domácímu publiku v soutěžním zápase.

„Je to fajn. Hodně ale záleží na tom, kolik pustí do haly diváků. Hrát doma před prázdnou tribunou není obrovská výhoda. Ano, odpadne vám cestování, ale to je tak všechno. Pokud budou diváci, tak hrát doma – venku je to nejlepší, co vůbec může být,“ těší se na návrat do starých kvalifikačních kolejí Svitek.

Právě v domácím prostředí české basketbalistky celou skupinu odstartují a hned je čeká dost zásadní zápas. Přivítají totiž Bělorusko. Ke druhému zápasu úvodního kvalifikačního okna odcestují do Irska. O rok později v listopadu 2022 odehrají oba zápasy na hřištích soupeřů, aby celou kvalifikaci mohly zakončit dvěma domácími zápasy.

„Dá se trochu vnímat, že tady nám los nepřál. Ještě nebudeme vědět, na čem s obměněným kádrem jsme. Ale třeba před dvěma lety jsme začali v Itálii těžkým zápasem. Ta výhra pak byla klíčová pro další vývoj skupiny. Prostě to tak je a nic s tím neuděláme. Budeme vstupovat do neznáma. Času na přípravu bude málo, ale také uvidíme, jak na tom bude soupeř,“ vyhlíží už kouč první kvalifikační klání.

Postupový klíč je stejně neúprosný jako v předchozích letech. Účast na EuroBasketu si zajistí deset vítězů skupin. Právo startu na evropském šampionátu získá také čtveřice nejlepších týmů ze druhých míst, přičemž ve čtyřčlenných skupinách se zápasy s posledním celkem odečítají. Pokud v této čtrnáctce bude i některý z pořadatelů, pak právo účasti přechází i na 5., respektive 6. nejlepší celek ze druhého místa.

”Myslím, že můžeme být s losem spokojení. Bělorusko je samozřejmě hodně silný tým. To by pro nás mohlo být trošku náročné, protože tento rok se na mistrovství Evropy ukázalo ve velmi dobré formě. Nizozemsko a Irsko by pro nás mohly být schůdnější soupeři. Celkově si myslím, že to je jedna z těch lepších skupin,“ přidala svůj názor na skupinu i reprezentační pivotka Julia Reisingerová.

Třiadvacetiletá hráčka bude po ohlášeném odchodu reprezentačních opor Elhotové, Hejdové či Bartákové patřit ke zkušenějšímu jádru, které bude mít trenér Štefan Svitek k dispozici. Na krátkém listopadovém startu před úvodním duelem s Běloruskem tak na celý národní tým čeká náročný úkol – vytvořit prakticky nové družstvo.

„Naše reprezentace bude momentálně o něčem jiném než v předchozích letech. Budeme se muset zaměřit na jiné věci, trošku změnit taktický plán. Bude nás v týmu víc mladých hráček. Budeme se muset zamyslet, jak k tomu všemu lépe přistoupit. Nemyslím, že bychom měly být špatný tým a neměly se snažit nebo neměly šanci se kvalifikovat. Budeme dobré, ale jiné. A jiní není vždycky špatné,“ věří Reisingerová, že 15. účast na EuroBasketu v řadě je v silách nově budovaného celku.

Pivotka, která si v minulé sezoně poprvé vyzkoušela Euroligu, by měla být jednou z hlavních tahounek za dalšími úspěchy národního týmu. „Role nás, mladších hráček, které jsme byly na mistrovství Evropy a v té minulé kvalifikaci, celkově trochu vzrostou, pokud se znovu omladíme. Je samozřejmost, že naše role bude vyšší. Na druhou stranu si myslím, že pokud budeme všechny mladé a agresivní, dá se to v tom týmu hezky rozložit a můžeme bojovat všechny stejně. Role asi budou dány jinak a nám se bude stupňovat jejich náročnost, ale zase tak velká změna by to být neměla.“

Pokud vše dobře dopadne, měla by kvalifikace opustit systém covidových bublin a vrátit se do příjemnějšího režimu, kdy se střídají domácí a venkovní zápasy. V takovém případě by při nezhoršené situaci mohly Češky hrát před domácím publikem.

„Všechny jsme hodně rády, že by už nemusely být bubliny. Přeci jen hrát za reprezentaci a nemít na zápasech diváky je smutné. Všechny se těšíme, že budeme moc hrát před fanoušky. A snad jich přijde co nejvíc,“ těší se už teď Reisingerová na atmosféru při kvalifikačních zápasech.


KVALIFIKAČNÍ OKNA

11. - 14. listopadu 2021

24. - 27. listopadu 2022

24. - 27. února 2023


NALOSOVANÉ SKUPINY

Skupina A: Německo, Bosna a Hercegovina, Belgie, Sevení Makedonie

Skupina B: Litva, Ukrajina, Francie, Finsko

Skupina C: Rumunsko, Maďarsko, Španělsko, Island

Skupina D: Polsko, Slovinsko, Turecko, Albánie

Skupina E: Bulharsko, Chorvatsko, Srbsko            

Skupina F: Dánsko, Černá Hora, Rusko, Rakousko

Skupina G: Portugalsko, Velká Británie, Řecko, Estonsko

Skupina H: Lubembursko, Slovensko, Itálie, Švýcarsko

Skupina I: Nizozemsko, Česko, Bělorusko, Irsko

Skupina J: Izrael, Lotyšsko, Švédsko